Unieważnienie umowy frankowej. Co oznacza? Kiedy jest możliwe? Czy jest korzystne?
Kredyty hipoteczne we frankach dla wielu osób okazały się pułapką, z której próbują wydostać się na różne sposoby. Jedną z możliwości jest próba unieważnienia umowy frankowej. Co to oznacza? W jakich sytuacjach sąd może unieważnić umowę frankową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co oznacza unieważnienie umowy frankowej?
Jak wspomniano we wstępie, osoby posiadające kredyty we frankach mogą próbować uwolnić się od nich poprzez unieważnienie umowy frankowej. Co ono oznacza? Otóż unieważnienie kredytu we frankach stanowi całkowite zanegowanie całej umowy zawartej pomiędzy kredytobiorcą a bankiem, czyli przyjęcie jakoby w ogóle ona nie istniała. W efekcie wszystkie płatności (zarówno wypłata poszczególnych transz, jak i spłata rat) dokonywane na podstawie unieważnionej umowy uznawane są za bezprawne, a co za tym idzie, podlegają zwrotowi. Poza tym ważność traci także zabezpieczenie hipoteczne ustanowione na nieruchomości w celu realizacji zawartej wcześniej umowy frankowej.
W jaki sposób następuje unieważnienie umowy kredytu we frankach? Otóż decyzję w tym zakresie podejmuje sąd, który swoje postanowienie może oprzeć na występowaniu w umowie frankowej niedozwolonych klauzul. Chcąc zatem unieważnić swój kredyt we frankach, należy złożyć wniosek do sądu właściwego dla obszaru oraz uiścić opłatę za pozew, która zgodnie z obowiązującymi przepisami wynosi 1000 złotych. Przed złożeniem wniosku do sądu warto jednak zweryfikować treść swojej umowy kredytowej, w czym może pomóc specjalizująca się w tym kancelaria frankowa. Pozwoli to ocenić szanse na uzyskanie przychylnego postanowienia sądu.
Unieważnienie umowy frankowej – kiedy jest to możliwe?
Decyzję o unieważnieniu umowy frankowej podejmuje sąd, który musi mieć do tego odpowiednią podstawą. W praktyce przesłanką do unieważnienia umowy kredytu we frankach szwajcarskich może być nie tylko obecność w niej klauzul abuzywnych (art. 3851 Kodeksu cywilnego), ale również zaniedbanie przez bank obowiązku informacyjnego, którego skutkiem był brak pełnej świadomości kredytobiorcy w zakresie ryzyka związanego z zaciąganiem kredytu walutowego. Warto bowiem wiedzieć, że w kredytach frankowych całe ryzyko walutowe było przenoszone na kredytobiorcę, a banki w wielu przypadkach nie przekazywały pełnych informacji o tym, w jaki sposób działa tego typu zobowiązanie oraz jakie ryzyka wiążą się z jego spłatą. Wracając do klauzul abuzywnych (niedozwolonych) należy pamiętać o tym, że ich usunięcie sprawia, że umowa staje się niewykonalna, a co za tym idzie, pojawia się przesłanka do tego, by sąd uznał ją za nieważną. Czy każdą umowę frankową można zatem anulować? Uwarunkowane jest to od występowania w treści klauzul abuzywnych, ponieważ zasadniczo unieważnić można każdą umowę frankową, w której są one obecne.
Korzyści wynikające z unieważnienia umowy frankowej
Unieważnienie umowy frankowej to rozwiązanie, które może być korzystne dla kredytobiorcy, co wynika przede wszystkim z możliwości uwolnienia się od zadłużenia. Wśród innych korzyści uzyskanych dzięki przychylnej decyzji sądu wymienić należy:
- brak konieczności dalszego spłacania rat kredytowych, a co za tym idzie wyeliminowanie dalszego ryzyka kursowego;
- zwrot prowizji, odsetek oraz wszelkich innych opłat uiszczanych przez kredytobiorcę;
- brak podatku dochodowego od uzyskanych zwrotów;
- usunięcie z księgi wieczystej nieruchomości wpisu o ustanowionej hipotece;
- wykreślenie zobowiązania z raportu BIK kredytobiorcy.
W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że unieważnienie umowy kredytu we frankach skutkuje koniecznością wzajemnego rozliczenia się jej stron. W efekcie bank zwraca kredytobiorcy wszystkie dokonane wpłaty, a kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu faktycznie otrzymanego kapitału kredytowego.
Podsumowując, należy stwierdzić, że unieważnienie umowy frankowej sprawia, że zobowiązanie jest traktowane w taki sposób, jakby w ogóle go nie było. W związku z tym strony umowy muszą dokonać wzajemnego rozliczenia, co ostatecznie może przynieść korzyści kredytobiorcy.
*- Artykuł sponsorowany.