• Home »
  • Informacje »
  • MCK Olesno: Jak rozwijać kompetencje miękkie i pewność siebie u młodzieży z trudnościami?

MCK Olesno: Jak rozwijać kompetencje miękkie i pewność siebie u młodzieży z trudnościami?

MCK Olesno: Jak rozwijać kompetencje miękkie i pewność siebie u młodzieży z trudnościami?

W czwartek 29 maja w Oleśnie odbył się panel dyskusyjny pn. „Jak rozwijać kompetencje miękkie i pewność siebie u młodzieży z trudnościami?”, który został zorganizowany przez Młodzieżowe Centrum Kariery w Oleśnie oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Oleśnie.

To wydarzenie poświęcone jednemu z ważniejszych wyzwań współczesnej edukacji i wychowania, czyli rozwijaniu kompetencji miękkich i budowaniu pewności siebie u młodzieży, zwłaszcza tej borykającej się z różnego rodzaju trudnościami.

Spotkanie zgromadziło szerokie grono specjalistów i przedstawicieli instytucji działających na rzecz młodzieży. Wśród zaproszonych gości obecna była m.in. Celina Szymik, kierownik Zespołu Rozwoju Zawodowego OWK OHP, która wniosła do dyskusji cenny głos reprezentujący perspektywę Ochotniczych Hufców Pracy.

W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele: Kuratorium Oświaty w Opolu, Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Komendy Powiatowej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Cechu Rzemiosł Różnych, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, domów kultury z Praszki, Olesna i Gorzowa Śląskiego, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciasnej, a także nauczyciele i pedagodzy szkół ponadpodstawowych z Olesna i Praszki.

Pierwsza część spotkania miała charakter warsztatowy. Paweł Krysiak, prezes klubu Toastmasters Opole, przeprowadził inspirujące szkolenie pt. „Sztuka wystąpień publicznych”. Uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać podstawy skutecznej komunikacji, ale również osobiście doświadczyć, jak przełamywać stres związany z występowaniem przed publicznością. Zajęcia miały na celu uświadomienie, że umiejętność jasnego wyrażania myśli oraz prezentowania siebie jest nie tylko ważna w życiu zawodowym, ale przede wszystkim w budowaniu samooceny i sprawczości u młodych ludzi.

W drugiej części wydarzenia odbyła się ożywiona dyskusja panelowa, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, obserwacjami oraz pomysłami na skuteczne wspieranie młodzieży w rozwoju osobistym. Podkreślano znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej – szkoły, służby społeczne, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe i środowiska kultury powinny działać wspólnie, tworząc systemowe wsparcie dla młodych ludzi.

Wśród konkretnych narzędzi i działań sprzyjających budowaniu kompetencji miękkich wymieniono m.in. programy mentoringowe i wolontariat, zajęcia teatralne, artystyczne i sportowe, projekty edukacyjne rozwijające umiejętność pracy zespołowej, treningi interpersonalne oraz warsztaty z komunikacji, a także indywidualne wsparcie psychologiczne i coaching. Ważnym tematem była także rola nauczyciela, wychowawcy i pracownika socjalnego jako osoby modelującej postawy oraz budującej relację opartą na zaufaniu.

Zwrócono uwagę, że młodzież z trudnościami często potrzebuje nie tylko wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim poczucia, że ktoś w nich wierzy.

Spotkanie w Oleśnie zakończyło się wyrażeniem nadziei, że tego typu inicjatywy staną się początkiem trwałej i systematycznej współpracy pomiędzy różnymi instytucjami działającymi na rzecz młodzieży. Uczestnicy panelu zgodnie przyznali, że rozwijanie kompetencji miękkich i budowanie pewności siebie to inwestycja w przyszłość – zarówno indywidualną, jak i społeczną.

W tym kontekście zapowiedziano również nadchodzącą Akcję Lato z OHP, która będzie kolejną okazją do rozwijania umiejętności interpersonalnych młodzieży poprzez aktywne formy wypoczynku, warsztaty, spotkania z doradcami zawodowymi, pośrednikami pracy oraz zajęcia integracyjne.

Serdecznie dziękujemy Pawłowi Krysiakowi, prezesowi klubu Toastmasters za fascynujący warsztat oraz wszystkim gościom za cenne wskazówki i ciekawą dyskusję.


Sporządziły: Ewa Korzeniewska, Anna Małek, Aneta Wiatr – Żyta.

Podziel się