Na dwóch kołach przez historię – Noc Muzeów w Praszce

Na dwóch kołach przez historię – Noc Muzeów w Praszce
Nawet stuletnie rowery można było podziwiać podczas Nocy Muzeów, która odbyła się w sobotę, 16 maja, w Muzeum w Praszce. Nie tylko atrakcje rowerowe skradły show tego wieczoru, ponieważ instytucja przygotowała szereg wydarzeń towarzyszących.

– Odwiedziła nas w tym roku grupa Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia, która zaprezentowała wystawę statyczną zabytkowych rowerów. Oprócz tego mamy tutaj także naszych lokalnych pasjonatów, którzy kolekcjonują stare rowery. Odważni mogli skorzystać z przejażdżki zabytkowymi rowerami oraz obejrzeć pokazy jazdy bicyklem. Miłośnicy dwóch kółek mogli więc w ciekawy sposób spędzić wieczór – mówi Maria Feliks, dyrektor Muzeum w Praszce. – W ramach Nocy Muzeów realizujemy projekt „Portrety Pokoleń” wspólnie z Arkadiuszem Cebulą. Inspiracją do tego były nasze zbiory muzealne portretów sprzed stu lat. Pan Arkadiusz zainstalował małe studio fotograficzne w naszym muzeum i tam chętne osoby mogły wykonać sobie portretowe zdjęcie, które później będzie częścią wystawy czasowej i być może za jakiś czas staną się pamiątką dla kolejnych pokoleń, które będą mogły zobaczyć, jak wyglądają obecni mieszkańcy Praszki.

Praszka słynie z zabytkowego parowozu, który również chętnie odwiedzano tego dnia. Muzeum było otwarte, więc można było zwiedzać wystawy stałe i czasowe, m.in. „Dzieje pszczelarstwa”. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.

Rozstrzygnięto również konkurs „Moje korzenie – moja historia”. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa w składzie: Ewa Wiecha, Jolanta Piszczałka oraz Ewelina Sitek wyłoniła następujących laureatów.

W kategorii klas IV–VI:

  • I miejsce – Patryk Kozan, kl. 5, ZSP w Strojcu
  • II miejsce – Tymoteusz Szymański, kl. 4, ZSP w Strojcu, II miejsce – Jan Noga, kl. 5, SP w Kowalach
  • III miejsce – Maja Furmańska, kl. 5, SP w Kowalach

Wyróżnienia:

  • Bartosz Pochrzęst, kl. 4, SPSK w Wierzbiu
  • Zofia Kubacka, kl. 5, ZSP w Strojcu

W kategorii klas VII–VIII:

  • I miejsce – Milena Placek, kl. 7, ZSP w Strojcu, I miejsce – Mateusz Bartela, kl. 7, SP nr 4 w Praszce
  • II miejsce – Oliwier Bielski, kl. 7, ZSP w Strojcu
  • III miejsce – Bartosz Antosik, kl. 7, ZSP w Strojcu

Wyróżnienia:

  • Piotr Ziółkowski, kl. 7, SP nr 2 w Praszce
  • Malwina Sikora, kl. 8, ZSP w Strojcu
  • Julia Kalinowska, kl. 7, SP nr 2 w Praszce
  • Jan Polak, kl. 7, ZSP w Strojcu

Nagrody w ramach dofinansowania wydarzenia ufundowała Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wszystkie prace nadesłane na konkurs można oglądać na wystawie czasowej w praszkowskim muzeum.

Damian Pietruska

*- Zdjęcia: ool24.pl, Muzeum w Praszce.


*- Artykuł w ramach współpracy z Gminą Praszka.

Podziel się