W Kocurach na moment wróciło średniowiecze

W Kocurach na moment wróciło średniowiecze

W czwartek 27 marca w Centrum Aktywności Wiejskiej w Kocurach odbyły się warsztaty archeologiczno-historyczne zorganizowane przez Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego oraz Studenckie Archeologiczne Koło Naukowe Uniwersytetu Opolskiego.

Warsztaty polegały na zaprezentowaniu kultury materialnej okresu wczesnego średniowiecza. Zajęcia zostały podzielone na następujące bloki:

– Rekonstrukcja życia codziennego,w tym warsztaty produkcji ozdób z miedzi,

– “Czary mary z babcinej chatki”, czyli zielarstwo i ziołolecznictwo,

– “Moda epok niesłusznie minionych” – rekonstrukcja uzbrojenia, strojów i ozdób z okresu wczesnego średniowiecza,

– “Nie święci garnki lepią” – warsztaty garncarskie,

Sala Centrum Aktywności Wiejskiej zapełniła się po brzegi, bowiem do Kocur przybyli uczniowie szkół podstawowych z Szemrowic i Wachowa oraz gimnazjaliści z Dobrodzienia.

– Największym zainteresowaniem cieszyły się jak zwykle rekonstrukcje elementów uzbrojenia i stroju z wczesnego średniowiecza – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. – Poprzez warsztaty chcemy pokazać jak w łatwy sposób można zrobić między innymi biżuterię z miedzi. Wystarczą jedynie trzy składniki: kombinerki, miedź i trochę chęci.

Centrum Aktywności Wiejskiej w Kocurach nie zostało jeszcze oficjalnie uruchomione (oficjalne otwarcie nastąpi 3 maja), a już sporo się w nim dzieje. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Kocury i Malichów działające przy centrum organizowało między innymi Dzień Kobiet, wieczór kolędowy czy warsztaty artystyczne.

– Chcemy, aby nowy budynek tętnił życiem – mówią Dorota Maleska i Anna Grzebińska, przedstawicielki stowarzyszenia. – Już mamy plany na kolejne imprezy i wydarzenia. Szczególnie zapraszamy na majówkę, podczas której dokonamy oficjalnego otwarcia Centrum Aktywności Wiejskiej.

Damian Pietruska

Podziel się