Niekoniecznie o powiecie (39) – Hej, dwudziesty czwarty, co nam przyniesiesz?

Niekoniecznie o powiecie (39) – Hej, dwudziesty czwarty, co nam przyniesiesz?

Obyś żył w ciekawych czasach – to (podobno wcale nie chińskie) przekleństwo od kilku lat sprawdza się w naszych współrzędnych geograficznych. Można tęsknić za 2019 rokiem, bez pandemii, bez wojny za ścianą, bez tak wielkich wyzwań cywilizacyjnych. Nie będziemy tęsknić, od patrzenia w tył można potknąć się łatwo. Zobaczmy więc, co nam przyniesie ładnie brzmiący dwudziesty czwarty rok drugiego tysiąclecia.

Kolejne z powiedzonek – jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach. Nie będziemy snuć wizji, bo życie ma to do siebie, że my planujemy, a ono jak z katapulty podrzuca nam nowe akty, wesoło pokrzykując – spróbuj to złapać!

Żyjemy w czasach tworzenia się nowego porządku. Być może od tegorocznych decyzji podjętych (na górze oczywiście) zależeć będą przyszłe lata. Z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć?

Wojna

Jeszcze przed 24 lutego 2022 roku żyłem w naiwnym przeświadczeniu, że konwencjonalna, duża wojna już się w cywilizowanym świecie nie zdarzy. Swoje marne przemyślenia opierałem na dwóch przesłankach:

– istnienia broni masowego rażenia

Miała służyć jako straszak i jednocześnie hamulec ręczny. Jest zbyt duże ryzyko olbrzymiej eskalacji, żeby ktoś odważył się rozpoczynać otwartą wojnę, więc albo od razu uderzy z pełną mocą (co by oznaczało tak naprawdę koniec… wszystkiego), albo dwa razy zastanowi się czy zaczynać tak niebezpieczny taniec ze śmiercią.

– rozwoju szeroko pojętej informatyzacji

W olbrzymim skrócie, wydawało mi się, że rozwój “komputerów” zaszedł tak daleko, że łatwiej będzie zhakować czołg niż do niego strzelać. Włamać się do jego systemu lub w ogóle systemu dowodzenia i po prostu go wyłączyć. Wydawało mi się, że to będzie wojna hakerów (co się oczywiście równolegle też dzieje), że będą oni mieli jeszcze większą władzę. Znów, po co rozwalać rakietami energetykę, jak można włamać się do systemu informatycznego i wyłączyć elektrownię?

Okopy, błoto, mróz, karabin, mobilizacja, czołgi, może jeszcze koktajle Mołotowa? Pff, zostawcie to filmowcom!

Sami widzicie, nie znam się na wróżbach. Nie znam się na ludziach. Mentalność pewnego narodu nie zmienia się, niestety, od wieków.

Ukraina jest w odwrocie. Nieudana kontrofensywa i wyczerpujące się zasoby. Materialne, ludzkie, a nawet moralne. Eksperci podkreślają, że (mówiąc fachowo) nie jest dobrze. Oczywiście, do porażki daleko, ale jej widmo zaczyna się znów rysować na horyzoncie.

Zadajemy sobie pytanie, czy wojna dojdzie i do nas? Moim zdaniem odpowiedź jest prosta. Nie, jeśli będziemy na nią przygotowani. Dlatego musimy uzmysłowić sobie, że najbliższe lata będą wiązały się z poczuciem zagrożenia wojną. Nasze życie może się zmienić, choćby poprzez listy od listonosza.

Na ćwiczenia i szkolenia wojsko będzie mogło wezwać 20 tys. aktywnych rezerwistów oraz 200 tys. żołnierzy pasywnej rezerwy. Tak wyglądają przygotowane przez MON propozycje przyszłorocznych powołań do służby czynnej.¹ (artykuł z 2023 roku)

Do naszych domów mogą przyjść powołania na ćwiczenia. Nasz kraj wydaje rekordowe pieniążki na zbrojenia. W najbliższych latach trzeba od nowa zbudować obronę cywilną, dowiedzieć się co to generalnie za ustrojstwo, bo ludzie nie znają lub już nie pamiętają. To są sprawy, od których nie uciekniemy. To nie zabawa z dzieckiem. Kiedy się zasłoni oczy, nadal nas widać!

Transformacja energetyczna

Wiele osób nadal myśli, że skoro w Polsce mamy węgiel, to powinno się nim palić i na nim powinna się opierać w głównej mierze nasza energetyka. Tylko oprócz wielu innych oczywistych wad, węgiel w Polsce jest, ale głęboko, a jego wydobycie jest niebezpieczne i nierentowne. W związku z regulacjami unijnymi, od węgla trzeba uciekać w przyspieszonym tempie.

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2023 roku spadł do 63%, udział źródeł odnawialnych wzrósł do 27%, a udział gazu sięgnął 10%.²

W tej dziedzinie mamy, podobnie jak w obronności, 30-letnie zaniedbania, które musimy nadganiać w przyspieszonym tempie. Bez tego, dalszy rozwój gospodarczy nie ma szans.

I jeszcze jeden cytat:

Energetyka węglowa, ze względu na rosnąca presję ceny emisji do CO2, już dziś jest mierzy się z wyzwaniami niekonkurencyjności w stosunku do innych elementów miksu. Należy spodziewać się, że zjawisko to będzie się nasilać. Polskie kopalnie nie mają realnych możliwości utrzymania wydobycia na odpowiednio wysokim poziomie: wraz z wymogami geologicznymi wzrastają wyzwania technologiczne, a więc także koszty inwestycji. Spada dostępność pieniądza, narastają koszty pracy i luka kompetencyjna. ³

Szanuj prąd swój, jak bliźniego swego. Bez drastycznych zmian może go brakować, a siedzenie w jasnym będzie drogą przyjemnością.

Polityka

Z naszej lokalnej perspektywy, zbliżają się wybory najważniejsze – samorządowe. Już na początku kwietnia. Burmistrzowie, wójtowie i radni będą nas przekonywać, że warto postawić na nich. Na tych drugich – nie. Lokalna polityka obudzi się, jak niedźwiedź po długiej zimie. Nie tylko podskórnie czujemy, że w niektórych naszych gminach może dojść do sporych zmian.

Urny nie zdążą się zakurzyć. Już 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Co oznacza, że po październiku 2023 r., czeka nas ważna polityczna dogrywka. Może Europa po tych wyborach przerwie przydługą sjestę? Odłoży lampkę wina czy inny kufel piwa (też macie takie stereotypowe skojarzenia z niektórymi nacjami?) i spojrzy, że u dalszych sąsiadów świat się jednak nie zatrzymał. Europa zaczyna pachnieć starością.

To będzie niezwykle ważny politycznie rok na świecie. Ponad połowa populacji świata zamieszkuje państwa, w których w 2024 roku odbędą się wybory. I chodzi między innymi o państwa, które mają na Polskę spory wpływ.

W dniach 15-17 marca odbędą się wybory prezydenckie w Rosji. Wszyscy będą spoglądać w stronę USA, bo tam w listopadzie Amerykanie zgłosują w wyborach prezydenckich. Wybory odbędą się także choćby w Indiach (prawie miliard! uprawnionych).

Nie samymi wyborami człowiek żyje, bo przecież codziennością. A w tej jesteśmy ciekawi, jak dogadywać się będzie rządząca koalicja. Do tej pory miała wspólny cel, ale wyzwań i przeróżnych spraw do dogadania jest tak dużo, że można się spodziewać sporych rozłamów raczej prędzej niż później. A czasy takie, że dobrze byłoby mieć jednak stabilny rząd (nie zrozumcie nas źle, nie tęsknimy za nikim. Tak naprawdę do nikogo politycznie szczególnie nie wzdychamy). Do tego, kącik oka powinien być zwrócony na Prezydenta. Czasem się zapomina, że ten sympatyczny człowiek, który wcale niedawno odwiedził Olesno, ma całkiem mocne karty i może jeszcze sporo pofiglować.

To nie koniec wyzwań

A co ze służbą zdrowia? Mam wrażenie, że to poczciwa staruszka, nieco odstająca od pozostałych rozwijających się gałęzi. Lepiej jej nie ruszać, bo lubi się zirytować. Nawet w kampanii wyborczej jakoś cichutko o niej było. Wszyscy się już poddali? Do niektórych szpitali wchodzi się jak do reliktów przeszłości, infrastrukturalnie i mentalnie. Ile będzie wynosił ZUS w tym roku? Spytajcie “szczęśliwych” przedsiębiorców! Zachorujesz? Panie, zapraszam do okienek płaczu – przyda się sporo gotówki i jeszcze więcej dobrych kontaktów w telefonie. No, chyba, że Twoja choroba może sobie spokojnie poczekać w kolejce. Kto z Państwa ostatni?

A może porozmawiajmy o reformie systemu edukacji? Kolejnej staruszki, która już dawno nie nadążą za pędzącym światem. Może czas oddać dzieciom dzieciństwo, podręczniki i zeszyty zostawić w szkolnej szafce, a nauczycielom przywrócić godność? I to nie tylko finansową.

Co z rozwojem sztucznej inteligencji? Przecież, gdy się posłucha ekspertów, to można złapać się za głowę. Która tego nie pomieści, więc lepiej od razu niech przeliczy to komputer. Jak się będzie zmieniał rynek pracy, jak się zmieni nasze życie? Może będzie nam wygodniej, a może…?

A, dajcie spokój, idę poczytać książkę. Tak, to takie z wieloma stronami, kartki się obraca i dobrze działa na komórki i to nie na takie, co sobie niektórzy myślą. Komórki też bywają różne.

Damian Pietruska

 

1- https://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/40815?t=Ile-powolan-do-wojska-w-2024-roku-

2. https://wysokienapiecie.pl/96011-udzial-wegla-i-oze-w-polsce-2023/

3 -https://www.money.pl/gospodarka/polityka-energetyczno-klimatyczna-najwiekszym-wzywaniem-dla-nowego-rzadu-6975058353093440a.html

Zdjęcie: pixabay.com

Podziel się