Będzie nowy rynek w Dobrodzieniu

Będzie nowy rynek w Dobrodzieniu

Długo wyczekiwana przebudowa rynku w Dobrodzieniu coraz bliższa. Poznaliśmy  już wizualizację oraz najważniejsze informacje. Duży wpływ na wygląd serca miasta stolarzy mieli mieszkańcy, bowiem firma projektowa sugerowała się pracami z konkursu “Dobrodzień – miasto jutra”, gdzie każdy chętny mógł stworzyć własny plan rynku.

– Na dzień dzisiejszy jeszcze nie znamy dokładnych kosztów inwestycji, ale szacujemy, że będzie to kwota od 10 do nawet 12 milionów złotych – mówi Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia. – Ze względu na tę kwotę będziemy musieli rozłożyć koszty na 3-4 lata budżetowe, dodatkowo staramy się o dotację z programu inwestycyjnego na lata 2014-2020 i wszystko idzie w dobrą stronę.

Oznacza to, że mieszkańców czekają utrudnienia. Warto jednak się przemęczyć, bo efekt końcowy może być tego warty. Ulice zostaną odtworzone z granitu ciętego, w centralnym miejscu zostanie umiejscowiona fontanna, a cały plac zostanie połączony z terenem kościelnym. Dodatkowo ma powstać scena plenerowa.

– Jeśli chodzi o nową nawierzchnię z granitu ciętego to nie ukrywam, że początkowo nie zgodziłam się z tym pomysłem ze względu na zwiększenie kosztów. Zasugerował to nam konserwator zabytków, bowiem rynek znajduje się w strefie konserwatorskiej. Trzeba sobie zdać sprawę, że jest to inwestycja na długie lata, więc również strona wizualna ma tu spore znaczenie – kontynuuje Róża Koźlik. – Ponadto wszystkie punkty usługowe pozostaną na swoim miejscu. Również budka gastronomiczna będzie nadal funkcjonować, ponieważ chcemy, aby rynek był miejscem spotkań. Niestety zniknie parking w przejeździe, jednak wokół rynku nadal będzie można parkować.

Po przebudowie najprawdopodobniej powstanie strefa pieszych (zamieszkania), co spowoduje, że przechodnie będą mogli czuć się bezpieczniej.

– Oczywiście stworzona koncepcja rynku ma powiązanie z konkursem “Dobrodzień – miasto jutra”, który był rozstrzygnięty w Dni Dobrodzienia w 2014 roku. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie centralnego punktu miasta według swoich pomysłów. Zauważyliśmy, że w praktycznie wszystkich pracach powtarzała się fontanna i postanowiliśmy, że jest ona naszym priorytetem – kończy burmistrz.

Prace z konkursu “Dobrodzień – miasto jutro” zostały pokazane projektantom, którzy sugerowali się nimi przy tworzeniu koncepcji.

Michał Krzyminski

Podziel się