Przegląd rejestracyjny – jak przebiega i ile kosztuje?

Przegląd rejestracyjny – jak przebiega i ile kosztuje?

Przegląd rejestracyjny pojazdu należy wykonać wtedy, gdy kupiliśmy samochód od sprzedawcy w kraju lub za granicą. Badania technicznego nie wymagają samochody zakupione w salonie czy autoryzowanych komisach. Przegląd auta należy wykonać w certyfikowanej stacji kontroli pojazdów. Jaki jest koszt badania samochodu osobowego czy ciężarówki?

Przegląd rejestracyjny – gdzie go wykonać?

Zakup samochodu to marzenie niejednego z nas. Niestety nie zawsze potrafimy odłożyć odpowiednią sumę pieniędzy na auto. Pomocna może okazać się pożyczka np. z https://autokapital.pl/. Dzięki minimum formalności nasz wymarzony pojazd będziemy mogli kupić w kilka dni. Pamiętajmy jednak, aby po jego zakupie nie tylko dokonać rejestracji auta, ale także wykonać jego przegląd.

Przegląd rejestracyjny nazywany badaniem technicznym pojazdu należy wykonać wtedy, gdy sprowadzamy samochód z zagranicy lub kupujemy go na terenie Polski. Badanie rejestracyjnie nie jest wymagane, jeśli nabywamy auto prosto z salonu czy autoryzowanych komisów. Gdzie wykonać przegląd?

Należy to zrobić w wyspecjalizowanej i certyfikowanej stacji. Często o szerokich możliwościach punktu kontroli pojazdu będzie świadczył fakt, że jego pracownicy nie kontrolują wyłącznie samochodów osobowych. Badania przeprowadzane są również na autach kolekcjonerskich czy zabytkowych, quadach, ciągnikach samochodowych czy samochodach ciężarowych.

Pamiętajmy, że diagności muszą wykonać przegląd rejestracyjny bez względu na to, czy przyjeżdżamy na badanie samochodem nowym, czy też używanym. Nie muszą jednak wydać pozytywnej opinii. Jeśli auto posiada jakąś usterkę, nie zostanie dopuszczone do ruchu.

Przegląd rejestracyjny auta – krok po kroku

Podczas badania technicznego pojazdu diagnosta sprawdza stan techniczny samochodu. Badanie poprzedza identyfikacją auta, a także poborem opłaty. Następnie przystępuje do czynności technicznych. W pierwszej kolejności pracownik stacji diagnostycznej obejrzy nadwozie pojazdu. Sprawdzi, czy przednie reflektory oraz szyby nie mają widocznych pęknięć. Skontrolowane zostanie również to, czy żarówki w ogóle świecą. Jeśli nie, trzeba będzie wymienić je na miejscu.

Diagnosta zweryfikuje również stan podwozia i hamulców. Luzy w zawieszeniu czy układzie kierowniczym są nie do przyjęcia. Sprawdzany jest także stan opon. Umieszczone na jednej osi muszą mieć taki sam bieżnik.

Przegląd techniczny musi obejmować również analizę spalin. Samochód musi spełniać normę emisji spalin obowiązującą w momencie jego produkcji. Jeśli przyjedziemy na przegląd dieslem, zbadany zostanie również poziom zadymienia. Auto nie powinno zostawiać za sobą czarnej chmury. Istotne jest także skontrolowanie ewentualnych wycieków, a także sprawności elementów bezpieczeństwa, takich jak napinacze pasów czy poduszki powietrzne.

Ile kosztuje przegląd?

Koszt przeglądu technicznego pojazdu jest z góry ustalony. Nie będziemy więc zaskoczeni ceną badania diagnostycznego pojazdu. Jego koszt dla samochodu osobowego wynosi 98 zł. Należy pamiętać, że cena ta nie dotyczy samochodu z instalacją gazową LPG lub CNG. W przypadku samochodów zasilanych gazem płynnym lub ziemnych za przegląd zapłacimy 162 zł. Badanie uwzględnia standardowy przegląd sprawności pojazdu, oględziny butli gazowej oraz ewidencję badania.

Przegląd rejestracyjny wymagany jest również dla samochodów ciężarowych o wadze powyżej 3,5 tony. Za badanie ciężarówki zapłacimy 153 zł. Pamiętajmy, że mogą nam zostać naliczone dodatkowe opłaty. Wynikają one np. z zamontowania haka holowniczego (cena wzrasta o 35 zł) lub zmiany w konstrukcji pojazdu.

Oględziny samochodu – nowe przepisy. Od kiedy?

W 2017 roku po raz kolejny zmieniono przepisy dotyczące zasad przeprowadzania badania technicznego pojazdu. Zgodnie z nowymi postanowieniami diagnosta jeszcze przed przystąpieniem do oględzin auta musi pobrać od klienta opłatę. Jeśli samochód nie przejdzie przeglądu, pieniądze nie są zwracane.

Drugą ważną kwestią wynikającą z nowelizacji przepisów jest to, że jeśli nasz samochód nie przejdzie badania technicznego, informacja o tym trafi do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wgląd w nią ma policja, inne stacje diagnostyczne, a także kierowcy. Dzięki temu mogą oni zweryfikować pojazd przed jego zakupem.

Co istotne, wraz z wejściem w życie nowych przepisów zmieniła się także jednostka nadrzędna sprawująca władzę nad stacjami diagnostycznymi. O prawidłowe funkcjonowanie instytucji dba Transportowy Urząd Techniczny.

Auto nie przeszło przeglądu rejestracyjnego – co zrobić?

Zdarza się, że samochód nie przejdzie przeglądu rejestracyjnego. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Diagnosta nie dopuści do ruchu pojazdu z usterką. Musimy więc naprawić wszelkie niedociągnięcia. Za ich zbagatelizowanie może nam zostać zabrany dowód rejestracyjny. Dopiero po reperacji mankamentów pojazdu i pozytywnym przejściu ponownego badania nasz samochód zostanie dopuszczony do ruchu.

Pamiętajmy, że przegląd techniczny pojazdu może obejmować wyłącznie pojedyncze elementy. Nie jest to jednak opłacalne, jeśli nasz pojazd i tak musi przejść w całości regularne badanie.


*- Artykuł partnera.

Podziel się