Oto tegoroczni Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej

Oto tegoroczni Zasłużeni dla Ziemi Oleskiej

Tradycyjnie, Dni Olesna otwierała uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczano nagrody “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”.

Sesja odbyła się pod hasłem “30 lat samorządu terytorialnego”. Z tej okazji na sesji pojawili się radni wszystkich ośmiu kadencji. Nie zabrakło również delegacji z partnerskich miast, burmistrza Ferenca Novaka z Zalakaros oraz Eriki Hanhwald z Arnsberga.

Przedstawiamy sylwetki tegorocznych laureatów nagrody “Zasłużony dla Ziemi Oleskiej”:


Halina Mielczarek

Określana mianem oleskiego van Gogha tworzy od kilku dekad różnorodne w formie, pełne spokoju, afirmacji życia, kontemplacji światła, pastelowej subtelnej kolorystyki tworzy obrazy – olejne, rysunki piórem, linoryty, akwarele. Zorganizowała 13 ekspozycji swojego malarstwa w rodzinnym mieście, a każda wystawa to smakowite pralinki wytrawnej bombonierki, którymi delektują się  wielbiciele jej talentu i kochający sztukę.

Rysuje, maluje, tworzy od niepamiętnych czasów, od dzieciństwa uwieczniając swój zachwyt nad przyrodą, uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, grafikę warsztatową i ceramikę unikatową. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Studia ukończyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Jako pracownik terapeutyczny Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz instruktorka plastyki w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie rozbudzała pasje artystyczne wśród dzieci i młodzieży i ma całe zastępy wychowanków.

Eksponowała swoje prace na wystawach w oleskim Miejskim Domu Kultury, Muzeum Regionalnym, w częstochowskich galeriach sztuki, w Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.

Związana jest z Klubem Plastyków Nieprofesjonalnych przy MDK, uczestniczy w plenerach malarskich, eksponując swoje prace podczas wystaw. Jej linoryty były ilustracją rozdziału poświęconego dżumie w książce: „Kościół św. Rocha, Rozalii i Sebastiana w Grodzisku”, wydaje kalendarze i albumy ze zdjęciami swoich obrazów.


Leszek Socha

Urodził się w Ustce, jako sześciolatek wraz z rodzicami przyjechał do Olesna i związał się z naszym miastem po dzień dzisiejszy. Tutaj ukończył szkołę zawodową, kształcąc się jednocześnie w szkole zegarmistrzowskiej w Krakowie (dzisiaj takich szkół już nie ma). W 1971 r. otworzył zakład zegarmistrzowski, który nieprzerwanie funkcjonuje 50 lat. Stworzył miejsce, które nadaje rytm czasowi, w którym bije serce zegara, przypominając, że każda chwila życia jest cudem i tajemnicą. Sam uosabia to wszystko, co wiąże się z etosem pracy mistrza umiejącego łączyć  tradycję i nowoczesność. Pełen profesjonalizm, miła obsługa, niemal familiarna atmosfera małego zakładu, pielęgnującego najlepsze zegarmistrzowskie tradycje.

Drugą jego pasją jest turystyka. Przemierzył szlaki górskie od Bieszczad do Kotliny Górskiej. Jest założycielem i wieloletnim prezesem Klubu Turystyki Kwalifikowanej PTTK, mającym na celu propagowanie turystyki pieszej i górskiej. Organizował wiele obozów wędrownych i wycieczek górskich korzystając głównie ze schronisk PTTK i PTSM. Te wyprawy mają magiczną moc uzdrawiania duszy i zdecydowanie pomagają zdystansować się do problemów dnia codziennego.


Oleski Klub Krótkofalowców

Krótkofalarstwo jest niezwykle piękną pasją wielu ludzi, która daje możliwość posiadania własnej radiostacji, prowadzenia korespondencji radiowych z całym światem przy wykorzystaniu swojego indywidualnego znaku oraz doskonaleniu znajomości języków obcych. Posiadając nowoczesne urządzenia nadawczo-odbiorcze, każdy posiadacz licencji ma możliwość do natychmiastowego nawiązania łączności drogą radiową z dowolnym zakątkiem kraju czy świata, dzięki czemu służy społeczeństwu, własnemu krajowi, a często i społeczności międzynarodowej. Pomoc krótkofalowców okazuje się nieraz zbawienna, a czasem bywa wcześniejsza i sprawniejsza niż pomoc innych służb łączności.

Oleski Klub Krótkofalowców, zrzesza 28 członków z kilku województw. Jego wieloletnim prezesem jest Marek Czarnecki. O pasji, zaangażowaniu i umiejętnościach naszych krótkofalowców świadczą ich sukcesy, a oto niektóre z nich:

– trzykrotne zajęcie I miejsca w Światowych Zawodach Krótkofalowych przeprowadzanych emisjami cyfrowymi.

– wielokrotne zwycięstwa w zawodach krajowych, które polegają na nawiązaniu jak największej ilości połączeń w określonym czasie.

Ostatnio klub oleskich miłośników krótkich fal zdobył puchar w zawodach organizowanych przez światowy związek krótkofalowców IARU Międzynarodową Unię Radioamatorską-z siedzibą w Genewie.

Medal odebrali: Andrzej Jagła, Janusz Szlosarczyk i Paweł Szlosarczyk.


Zdjęcie: Fotodedyk, sylwetki Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się