Wystawa poplenerowa oleskich plastyków nieprofesjonalnych w muzeum

Wystawa poplenerowa oleskich plastyków nieprofesjonalnych w muzeum

W czwartek 5 listopada w Oleskim Muzeum Regionalnym otwarto wystawę poplenerową grupy plastycznej „Nowy Styl” działającej przy MDK w Oleśnie. Koło Plastyków Nieprofesjonalnych powstało w 1994 r. z inicjatywy plastyczki Marii Orman, która jest opiekunem tej grupy.

Zrzesza ono artystyczne dusze, chcące wyrazić się w różnych technikach i formach malarskich, jednocześnie pragnąc wyjść ze swoją twórczością poza domowe zacisze.

– Na szczęście w tym zabieganym świecie są ludzie, którzy lubią robić coś, co niekoniecznie przynosi zysk finansowy, ale daje radość tworzenia i spełnienia – mówi Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. – Mimo iż klub zrzesza amatorów, nie można odmówić im twórczości pasji i kunsztu. Od 21 lat ich spotkania są okazją do wymiany doświadczeń, zwłaszcza podczas plenerów malarskich, gdzie uczestniczący tworzą własne kreacje. Podczas pleneru udaje się im tworzyć atmosferę nie tylko pracy w plenerze, ale także klimat pleneru, co jest niemniej ważne.

Plener to, oprócz pracy twórczej, miejsce wymiany myśli i poglądów artystycznych. To szczególny czas rozwoju osobistego, pozwalający rozsmakować się w malowaniu, kreowaniu, aby nawzajem „nakręcać się” do dalszej pracy, nie tylko odwzorowywać piękno, np. miejsca, ale dopingować się do stworzenia indywidualnego dzieła.

Plener to wydarzenie, które stwarza przestrzeń wzajemnych inspiracji i dzielenia się sobą.

– Twórcy pod wpływem atmosfery i doświadczeń zdobytych na plenerze przekraczają swoje ograniczenia – ocenia Ewa Cichoń. – Poprzez możliwość otrzymania takiego artystycznego impulsu i ożywienia twórczej duszy – uczestnictwo w plenerze staje się niezapomnianym wydarzeniem. A my cieszymy się efektami tych wydarzeń w postaci wystaw poplenerowych, ponieważ tradycyjnie plenery kończą się wernisażem, który jest podsumowaniem własnych doświadczeń warsztatowych i okazją do spotkania. Autorzy tych prac nie ulegają modom, ale próbują opisać świat tak, jak go widzą. Poziom prac jest różny, bo staż artystyczny ich autorów też jest zróżnicowany. Wszystkie prace łączy jednak pasja ich twórców i radość z osiąganych efektów.

Dom Kultury w Oleśnie zorganizował 23 plenery malarskie, tegoroczny na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Bobolicach. W ubiegłych latach plenery malarskie odbyły się m. in.: w Karpaczu, Uniejowie, Paczkowie, Gołuchowie, Zwardoniu, Karwicach, Turawie, Starej Wsi, Pęczniewie, nad Jeziorem Nyskim, a także w Oleśnie.

Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem licznie przybyłych gości, wśród których byli członkowie Koła, ich rodziny i znajomi. Otwarcie wystawy swoją obecnością zaszczycili: Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki z małżonką, ks. prałat Zbigniew Donarski, dyrektor MDK Ernest Hober, naczelnik Wydziału Edukacji przy Starostwie Powiatowym Bogusława Szychowska, przewodnicząca Rady Seniorów Danuta Gmur, przewodnicząca Związku Sybiraków Barbara Gwiazdowska, starszy instruktor MDK i opiekunka Koła Plastyków Nieprofesjonalnych Maria Orman.

– Osoby zainteresowane wszelkimi rodzajami zajęć plastycznych i rękodzieła zapraszamy na spotkania Koła przy MDK w Oleśnie – mówi dyrektor muzeum. –  Wystawa jest czynna od 5 do 27 listopada 2015 roku. Zapraszamy!

*- Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

 

Podziel się