• Home »
  • Informacje »
  • „Świąteczne perełki” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleskim Muzeum Regionalnym

„Świąteczne perełki” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleskim Muzeum Regionalnym

„Świąteczne perełki” Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleskim Muzeum Regionalnym

Świąteczne wystawy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Oleśnie stały się już tradycją. Trzecią ekspozycję WTZ w Oleskim Muzeum Regionalnym, zatytułowaną „Świąteczne perełki”, uroczyście otwarto w czwartek 3 grudnia.

Unikatowe prace o tematyce bożonarodzeniowej stworzyły prawdziwą świąteczną krainę, przypominającą nam, że wielkimi krokami zbliżają się najpiękniejsze święta w roku. Nadrzędnym celem tej prezentacji jest kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji.

– Instruktorzy i uczestnicy WTZ w Oleśnie wyrażają emocje i atmosferę nadchodzących świąt w formie plastycznych impresji, wykonanych kunsztownie, różnymi technikami, interesująco i pomysłowo – mówi Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego. – Prace na wystawie to prawdziwe świąteczne perełki, które zaskakują niezwykłą starannością wykonania i ogromną inwencją twórczą.

Wystawa jest imponująca, tak pod względem ilości, precyzji wykonania, jak i różnorodności prezentowanych prac.

– Przepyszna, bogata, przeobfita w ozdoby, wręcz barokowa. Wprowadza nas w czas wyjątkowy i magiczny. I choć w całej Europie, w wielu już sklepach pojawiły się pierwsze ozdoby choinkowe, piękne kartki świąteczne, sztuczne i żywe choinki,  mnóstwo słodyczy, zabawek i upominków to ozdoby prezentowane na tej wystawie przebijają je wszystkie kreatywnością i włożonym w nie sercem – mówi Ewa Cichoń. – To prawdziwe  dzieła sztuki, wykonane przez uczestników Warsztatu pod kierunkiem pedagogów i instruktorów. Są owocem twórczego  spędzania wolnego czasu, wyrażają ważne przesłanie o roli wyobraźni, optymizmu i nadziei w życiu. Są pokłosiem terapii sztuką –arteterapii.

Od 20 lat, bowiem w tym roku Warsztat Terapii Zajęciowej obchodzi jubileusz 20-lecia, w ramach Warsztatu funkcjonuje wiele pracowni, gdzie pod okiem instruktorów powstają przepiękne wytwory ludzkiego kunsztu, talentu i wyobraźni. To tam uczestnicy doskonalą sprawność manualną, rozwijają precyzję,  pomysłowość, wrażliwość estetyczną, czy myślenie przestrzenne.

Wytwory ich pracy są prezentowane na różnego rodzaju pokazach, kiermaszach, wystawach, aukcjach, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Zwiedzający mają okazję podziwiać oryginalne dekoracje: szopki, wieńce adwentowe, stroiki, różnorodne choinki, obrazy, wycinanki, fikuśne i eleganckie aniołki, dzwoneczki wykonane na szydełku, bombki, buty z filcu, mikołajki, torby, bałwanki, witraże i kartki.

Na kilku planszach zaprezentowano ważne wydarzenia z historii WTZ. Ponadto wystawa stwarza idealną okazję do podpatrzenia rozwiązań, które można wykorzystać przy ozdabianiu własnego domu. Ta wielobarwna mozaika świątecznych bytów na muzealnej ekspozycji jest swoistym prezentem oleskiego WTZ dla swojego miasta.

Na wernisaż przybyło wielu podopiecznych WTZ w Oleśnie z p. kierownik Ewą Janiszewską-Dandyk, instruktorami i pracownikami oraz  uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach oraz wielu znamienitych gości.

Świąteczne upominki czekają na zwiedzających w oleskim muzeum przez cały grudzień do 15 stycznia 2016 r. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia muzeum w Oleśnie.

  • Poniedziałek, czwartek i piątek – od 9:00 do 14:00.
  • Wtorek od 9:00 do 15:00.
  • Środa  od 9:00 do 17:00
  • Druga niedziela miesiąca od 13: 00 do  17:00

Zapraszamy!

*- Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

Podziel się