Podzielili się pasjami
W Warsztatach Terapii Zajęciowej w Oleśnie zrealizowano projekt pod nazwą “Dzielimy się pasjami”, wspólfinansowany przez burmistrza Olesna oraz Towarzystwa Pomocy Ludziom, w którym uczestniczyło 30 osób.
Cała grupa stworzona była przez 15 uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oleśnie oraz 15 uczniów oleskich szkół ponadpodstawowych z gminy Olesno.
– Zajęcia miały na celu przede wszystkim umożliwienie młodzieży zaznajomienie się ze specyfiką pracy z osobami niepełnosprawnymi, dostrzeżenie ich mocnych stron oraz faktu, iż mimo różnorakich dysfunkcji osoby te również posiadają swoje pasje, zainteresowania i zdolności często podobne lub wręcz takie same, jak pozostała część społeczeństwa – mówi Maurycy Kawa, instruktor terapii zajęciowej.
-To w zupełności się udało. Zostały nawiązane liczne więzi koleżeńskie oraz współpraca, która była widoczna zwłaszcza podczas zajęć warsztatowo-integracyjnych – ocenia Anna Jeziorek, instruktor terapii zajęciowej. – Obie strony szybko zauważyły, że mogą od siebie wiele się nauczyć. Osoby niepełnosprawne pochwaliły się sporym wachlarzem uzdolnień manualnych, natomiast młodzież z chęcią pokazała swoje pasje, jakimi były: śpiew, gra na gitarze, umiejętności kulinarne oraz fotograficzne.
Pasją podzielili się również zaproszeni przez organizatorów goście, którzy opowiedzieli czym zajmują się na co dzień i co sprawia im przyjemność. Uczestnicy projektu dowiedzieli się sporo między innymi o specyfice pracy w lokalnych mediach w dyskusji z Damianem Pietruską z portalu ool24.pl. Rozmawiano o poziomie mediów w Polsce, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów medialnych oraz popularności danych artykułów tematycznych.
W ostatnim dniu projektu w placówce gościła Anna Strzałkowska-Radzioch, instruktorka zumby fitness. Jej pozytywna energia zaraziła wszystkich i porwała do tańca przy głośnych rytmach zumby.
– Pani Ania pokazała, że tańcem można przełamywać liczne bariery nawet te związane z niepełnosprawnością ruchową, wystarczy tylko chcieć -mówi Dorota Pluta, instruktor terapii zajęciowej.
– W czasie trwania projektu, oprócz zajęć, na których powstawały piękne prace wykonane rękoma wszystkich uczestników projektu, odbywały się również liczne zabawy integracyjne, poprzez które można było się lepiej poznać – mówi Sylwia Drynda, instruktor terapii zajęciowej.
Damian Pietruska