Słynna stajenka w Borkach Wielkich powstała już po raz 107

Słynna stajenka w Borkach Wielkich powstała już po raz 107

Już po raz 107 powstała monumentalna stajenka w kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich.

Początkowo budowana była w nawie poprzecznej kościoła. W 1923 roku z okazji siedemsetnej rocznicy pierwszej szopki, którą przygotował św. Franciszek w 1223 roku w pustelni Greccio stajenka przeniesiona została do prezbiterium kościoła.

Przypomnijmy, że obecnie zajmuje powierzchnię ponad 70 metrów kwadratowych prezbiterium. Jej wysokość sięga 14 metrów, z tego rusztowania dochodzą do ponad sześciu metrów. Co roku zmienia się cały układ stajenki, używanych jest wiele naturalnych materiałów. Zmienia się też układ tła. W bieżącym roku scena Narodzenia umiejscowiona została w drewnianej szopie poza wsią. W ubiegłym roku mały Jezus rodził się w zabudowaniach bliskowschodnich otoczonych palmami, w poprzednich latach kolejno sceneria wydarzeń przypominała Borki Wielkie sprzed lat, okolice Asyżu, a także plenery górskie.

Budowa szopki trwała około dwóch tygodni. Najpierw zamontowany został stelaż (rama), na której naciągnięto niebo. W bieżącym roku jest to płótno z zachodem słońca namalowane na początku lat 70-tych o wymiarach 6,5 m długości i 7, 30 m szerokości. Do niego dostawiony został krajobraz namalowany w połowie lat 70-tych przedstawiający krajobraz wiejski z kościołem i ośnieżonymi górami. Jesienią ubiegłego roku został odnowiony przez Elżbietę Kurpierz, która od ponad dwudziestu lat zajmuje się sprawami plastycznymi przy stajence.

Następnie postawiono rusztowanie, a jego tarasowy układ sprawia, że będące na różnych wysokościach figury są widoczne z prawie każdego miejsca w kościele. Następnie systematycznie, dzień po dniu, zamontowane zostały różne elementy szopki. Powierzchnię przykryto mchem leśnym i sianem, ściany boczne obito zielenią. Na koniec, wokół żłóbka, rozlokowano figury (ponad 20 postaci ludzkich i ponad 30 postaci zwierzęcych).

Najstarsze figury do boreckiej stajenki pochodzą z 1911 roku, największą grupę stanowią figury zakupione w 1929 roku (gips) oraz w 1938 roku (drewno). Jest też kilka figur współczesnych (tworzywo sztuczne). Dzieciątko Jezus adoruje także postać św. Franciszka z Asyżu. Warto tu zaznaczyć, że zasługą Świętego Franciszka z Asyżu, powszechnie uznawanego za twórcę szopki, jest ukazanie, że ten sam Jezus, który narodził się w Betlejem, ponownie rodzi się podczas każdej Mszy Świętej. Oryginalnością jest tutaj przełożenie tajemnicy historycznych narodzin na sakramentalną tajemnicę Eucharystii w formie prostej i realistycznej, zrozumiałej dla wszystkich.

W pierwszej fazie budowy zaangażowanych było 20 osób Co roku do pomocy pospieszyli bracia nowicjusze. Sama budowa poprzedzona była oczywiście pracami przygotowawczymi. Prace malarskie, modernizacja urządzeń elektrycznych, prace stolarskie zaczęły się już pod koniec października. Pomogli miejscowi rzemieślnicy.

Nową szopę dla św. Rodziny w drewnie wykonali Sebastian i Szymon Ledwig. Łącznie w tegoroczną budowę zaangażowanych było ponad 30 osób. Wiele pracy wymaga też odpowiednie oświetlenie. W bieżącym roku między innymi powstał nowy mechanizm ogniska. Oświetleniem od wielu lat zajmują się Jacek Pownug i Jan Dymarek.

Po raz dziewiąty stajenka rozbudowywana została także o nawę boczną (strona prawa). Do tego służy dodatkowe dwupoziomowe rusztowanie o powierzchni ponad 6 m². Dotychczasowe inscenizacje nawiązywały do bieżących wydarzeń z życia parafii lub Kościoła. W ten sposób zaznaczono jubileusz 100-lecia kościoła i 100-lecia budowy szopek, Rok Rodziny, Rok Życia Konsekrowanego czy Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. W bieżącym roku do Dzieciątka podążają Kolędnicy Misyjni. W tle panorama Borek z kościołem i klasztorem wykonana przez autora tekstu. Kolędnicy ubrani są w naturalne tkaniny.

Kolędnicy Misyjni to zwyczaj obecny w parafii Borki Wielkie od 2003 roku. W święto Trzech Króli dzieci odwiedzają mieszkańców miejscowości kolędując i głosząc radosną nowinę o narodzinach Chrystusa. Ich rozesłanie do domów ma miejsce podczas uroczystej Mszy św. Zebrane datki przeznaczone są na projekty realizowane przez Franciszkański Ośrodek Misyjny na Górze św. Anny oraz Dzieło Pomocy „Ad Gentes” – organizatora konkursu „Mój szkolny kolega z Misji”. O boreckich kolędnikach przygotowana została specjalna tablica informacyjna.

Po stronie lewej tradycyjnie ustawiona została wysoka choinka ozdobiona niemal tysiącem lampek. Duże choinki tradycyjnie ustawione zostały także przed wejściem na plac kościelny i przed kościołem. Na dzieci czekają przed szopką osiołek i wielbłąd.

Pierwsza prezentacja szopki ma miejsce zawsze podczas pasterki. Po północy, w harmonii z poszczególnymi wersami kolędy „Cicha noc” zapalają się światła w szopce odsłaniając poszczególne jej elementy. Zainteresowanie szopką było i jest zawsze bardzo duże. Do jej obejrzenia często przybywają ludzie z odległych zakątków kraju i z zagranicy.

Przez cały styczeń odbywają się nabożeństwa i koncerty kolęd, na które od połowy lat siedemdziesiątych przybywają księża biskupi.

Szopkę można podziwiać codziennie od rana do wieczora, do 2 lutego 2018 roku.

Tekst i zdjęcia

Hubert Imiołczyk

Przedstawiamy również terminy spotkań stanowych, na które zaprasza proboszcz parafii Borki Wielkie O. Salezy Szuper OFM.

Nabożeństwa kolędowe przy żłóbku Bożej Dzieciny w Borkach Wielkich w 2018 roku.

Niedziela, 7 stycznia 2018 roku

15.00 – Nabożeństwo dla FZŚ / III Zakon św. Franciszka/. Po nabożeństwie opłatek w refektarzu klasztornym.

Niedziela, 14 stycznia 2018 roku

14.00 – Nabożeństwo dla Dzieci. W programie Jasełka i wspólne kolędowanie.

Wtorek, 9 stycznia 2018 roku 

17.00 – Msza Św. w int. Nauczycieli, Pracowników i Emerytów Oświaty gminy Olesno i okolic. Po Mszy Św. Jasełka i opłatek w szkole.

Sobota, 20 stycznia 2018 roku

15.00 – Msza Św. dla Parafialnych Zespołów Caritas Rejonu Kluczborskiego. Po Mszy Św. opłatek w szkole.

Niedziela, 21 stycznia 2018 roku

15.00 – Nabożeństwo dla Młodzieży i katechezy dorosłych. W programie Słowo Boże ks. Biskupa, oraz wspólne kolędowanie.

Niedziela, 28 stycznia 2018 roku

15.00 – Nabożeństwo dla Mniejszości Niemieckiej. Zapraszamy do wspólnego kolędowania w języku niemieckim.


Podziel się