Wokół Lotników Polskich w Oleśnie

Wokół Lotników Polskich w Oleśnie

W środę 7 czerwca odbyło się XXXVII Czwartkowe Spotkanie Muzealne dedykowane Lotnikom Polskim w Oleśnie.

Wydarzenie to wpisuje się w celebrację jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie. Lotnicy Polscy od 48 lat patronują tej zasłużonej szkole. Każdy z uczniów szanownej jubilatki i każdy mieszkaniec naszego miasta doskonale zna monumentalny, górujący nad cmentarzem komunalnym pomnik w kształcie czasz dwóch opadających spadochronów wspartych na biało-czerwonej szachownicy.

Spotkanie muzealne było swoistą weryfikacją naszej często mglistej wiedzy o polskich lotnikach spoczywających w Oleśnie. Wokół lotu polskiego Karasia nad terytorium Olesna u progu kampanii wrześniowej narosło kilka niejasności.

Dlaczego polski samolot 22 Eskadry Bombowej 2 Pułku Lotniczego zapuścił się nad terytorium wroga? Gdzie został dokładnie zestrzelony przez wojska niemieckiej obrony przeciwlotniczej? Co stało się ze szczątkami strąconej maszyny? Dlaczego nie zachowała się jakakolwiek fotografia wraku Karasia? Dlaczego tożsamość zestrzelonych lotników była nieznana do 1983 r.?

Na te pytania odpowiedział historyk, nauczyciel w ZSZ w Oleśnie, prelegent i pasjonat lokalnej historii Andrzej Suder, który od lat tropi tajemnicę zagadkowego lotu polskich orłów nad Olesnem.

Gospodarz miejsca – dyrektor ZS w Oleśnie Marek Leśniak przybliżył program jubileuszu 70 –lecia LO.

                                                                              Ewa Cichoń

Zdjęcia – Oleskie Muzeum Regionalne

Podziel się