Zasilanie kamer przemysłowych IP

Zasilanie kamer przemysłowych IP

Zastosowanie monitoringu we własnej firmie lub prywatnej przestrzeni mieszkalnej znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników. Same kamery występują w wielu wariantach. Warto więc poznać ich wady i zalety, a także miejsca, w których najlepiej się sprawdzają.

Wybór odpowiedniej kamery jest kluczową kwestią, jeżeli chodzi o wybór urządzeń monitorujących. Wszystkie urządzenia elektryczne wymagają jednak zasilania. Zasilacz PoE pozwala na zminimalizowanie niezbędnych przewodów, co podniesie estetykę wykonania instalacji i uprości jej utrzymanie.

Czym są kamery przemysłowe i jakie są ich rodzaje?

Kamery przemysłowe są urządzeniami stosowanymi w monitoringu przemysłowym (systemy CCTV), a także szeroko pojętej ochronie mienia – w tym głównie nieruchomości. Rodzajów kamer przemysłowych jest wiele, jednak podzielić je można na kilka grup pod względem budowy lub optymalnych warunków niezbędnych do pracy, a także miejsca ich montażu.

Kamery monitorujące przestrzeń mogą zostać skonstruowane na kilka sposobów. Za najlepsze uznawane są kamery kompaktowe (BOX), ponieważ oferują wymienną w prosty sposób optykę. Wykorzystując dołączoną do nich obudowę, mogą zostać także zainstalowane na zewnątrz i poprawnie działać nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Innym rodzajem są stosowane zazwyczaj wewnątrz budynków kamery kopułowe (DOME). Są to mniejsze rozmiarowo urządzenia, wyposażone dodatkowo w przezroczystą kopułę dodającą wytrzymałości na uszkodzenia fizyczne. Kopuła utrudnia ocenienie kierunku, w którym zwrócony jest obiektyw rejestratora. Często występują w wariantach wandaloodpornych. Podobną budową charakteryzują się kamery obrotowe, które manualnie lub za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania mogą zmieniać kąt obrotu i nachylenia obiektywu. Pozwala to na kontrolowanie większego obszaru za pośrednictwem mniejszej ilości urządzeń. Bardziej zaawansowane technologicznie egzemplarze pozwalają na zaprogramowanie stałej trasy, jaką przemierzać ma obiektyw urządzenia.

Kamery można także podzielić ze względu na optymalne warunki oświetleniowe niezbędne do poprawnej pracy. Wyróżnia się tu kamery kolorowe najlepiej sprawdzające się przy dostępie światła dziennego lub sztucznego, monochromatyczne rejestrujące obraz w słabym świetle lub przy jego całkowitym braku (konieczne jest wtedy zastosowanie promiennika fal podczerwonych), i kamery dualne (inaczej nazywane „dzień-noc”), łączące w sobie poprzednie rodzaje – w ciągu dnia kamera rejestruje obraz w kolorze, po zmroku przełączając się w tryb monochromatyczny (zazwyczaj czarno-biały).

Urządzenia do monitoringu występują także w wariantach wewnętrznych i zewnętrznych, jednak wiele kamer wewnętrznych może zostać zamontowanych na zewnątrz budynku, jeżeli zostaną wyposażone w odpowiednią obudowę, która pozwala uodpornić je na niekorzystne działanie pogody.

Na czym polega technologia PoE?

Technologia Power over Ethernet (PoE) została szczegółowo opisana w standardzie IEEE 802.3af. PoE pozwala na przesyłanie danych z i do urządzenia, a także zasilania za pośrednictwem jednego kabla typu skrętka o minimalnej kategorii 3. Pozwala na zminimalizowanie koniecznego okablowania, przez co mniejsze są koszty utrzymania całej infrastruktury. Dzięki PoE o wiele prostsza staje się rozbudowa istniejącego systemu. Wiele z produkowanych urządzeń, także monitorujących jak kamery, jest przystosowanych do pracy w tym standardzie.

Czytaj także: Monitoring w ogrodzie- kiedy warto?


*- Artykuł partnera.

Podziel się