• Home »
  • Informacje »
  • Jubileuszowy kościół św. Anny w Oleśnie w artystycznej wizji Barbary Horteckiej w Oleskim Muzeum Regionalnym

Jubileuszowy kościół św. Anny w Oleśnie w artystycznej wizji Barbary Horteckiej w Oleskim Muzeum Regionalnym

Jubileuszowy kościół św. Anny w Oleśnie w artystycznej wizji Barbary Horteckiej w Oleskim Muzeum Regionalnym

We wtorek 24 lipca w Oleskim Muzeum Regionalnym miało miejsce otwarcie szczególnej, autorskiej wystawy znanej, cenionej, zasłużonej miejscowej artystki – Barbary Horteckiej.

Wystawa ta prezentuje jej artystyczną wizję wyjątkowego, metafizycznego wręcz miejsca jakim jest kościół pw. św. Anny w Oleśnie. Jest to wystawa jubileuszowa, ponieważ nasz „oleski cud architektury” świętuje w tym roku jubileusz 500-lecia swojej konsekracji.

Kościół św. Anny jest jednym z najpiękniejszych kościołów drewnianych, spośród niemal 130 zachowanych tego typu obiektów na Śląsku. Jest on niewątpliwie najoryginalniejszym kościołem drewnianym w skali kraju ze względu na unikatową kreację architektoniczną – oryginalność planu i układu przestrzennego. Kompozycja pomieszczeń oraz rzut poziomy części dobudowanej do kościoła w XVII w. nie znajduje analogii wśród zachowanych drewnianych obiektów sztuki sakralnej nie tylko na Śląsku, ale także na innych obszarach Polski.

Wyróżnia się teatralnością programu architektonicznego, który przejawia się w unikatowym kształcie kościoła złożonym z trzech członów. Najstarsza, średniowieczna część to jakby korzenie połączone jedenastometrowym przejściem – łodygą z pięcioma płatkami-kaplicami swoistej architektonicznej róży. Dlatego ta świątynia określana jest mianem „oleskiej róży zaklętej w drewno”. Bowiem kształt części centralnej kościoła jest symbolem heraldycznym i swoistą transpozycją na język architektoniczny herbu miasta Olesna, w którym widnieje połowa kwiatu róży. Jest także nawiązaniem do niemieckiej nazwy miasta – Rosenberg, która pojawiła się w dokumentach na pocz. XIV w.

Wrośnięta korzeniami pradawnej sosny „oleska róża zaklęta w drewno”, architektoniczna perła Opolszczyzny jest żywym pomnikiem wiary, miłości i estetycznej wrażliwości naszych przodków. Od ponad 500 lat urzeka swoją historią, architekturą i wyjątkowym klimatem. Jest jak drogocenny klejnot, skarb dany w depozyt Oleskiej Ziemi. Jest pomnikiem kunsztu ludzkich rąk i talentu, ale także pomnikiem kontemplacji Absolutu w sztuce i pięknie tworzenia.

Architektoniczne piękno i logika konstrukcyjna oleskiego sanktuarium św. Anny nie pozwoliła przejść obok obojętnie wybitnej oleskiej artystce – Barbarze Horteckiej. Podjęła się ona dzieła wielkiego- tematycznej wystawy- utrwalenia na obrazie magicznej przestrzeni oleskiego Sacrum, na co dzień zatopionego w tradycji, ciszy i leśnej zieleni. Toteż z dzieł artystki przebija jakiś ogromny spokój i afirmacja życia, a zarazem zmuszają one widza do redefiniowania swego miejsca w świecie i wobec świata transcendentnego.

Ta wystawa jest hołdem złożonym przez artystkę dziełu szlachetnemu – reliktowi naszego najcenniejszego dziedzictwa kulturowego – kościołowi św. Anny i drewnianym kościołom powiatu oleskiego, których zachowało się do naszych czasów aż 17. Ukazała ona oleski Genius loci w autorskiej impresji malarskiej – na rysunkach ołówkiem i piórkiem, na obrazach malowanych farbami olejnymi, farbami akwarelowymi oraz na akwareli lawowanej. A rysuje, maluje, tworzy od niepamiętnych czasów, od dzieciństwa uwieczniając swój zachwyt nad przyrodą roztaczającą się wokół domu rodzinnego-leśniczówki. Jakże więc bliskie jest jej otoczenie kościoła św. Anny i innych drewnianych kościółków.

Barbara Hortecka uwielbia prace w plenerze, bowiem różnorodność świata przyrody, śpiew ptaków, szum drzew, letnia paleta zieleni i nostalgia jesiennych rudozłotych krajobrazów, mroczne leśne uroczyska, przykucnięte malowniczo na równinie kościółki, kapliczki czy krzyże przydrożne dają wytchnienie artystce spragnionej skupienia i ciszy, umożliwiając jej kontemplację cudu natury ziemi. To piękno i ta harmonia zastygła w malarskiej wizji jej dzieł. Swój talent i zamiłowanie do sztuki rozwijała w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Prowadziła zajęcia plastyczne w ośrodkach kultury, warsztat szyldowniczy, a przez wiele lat sklep „Upominek-Mini Galeria” oraz dekorowała witryny placówek handlowych.

Parała się kaligrafią, projektowaniem graficznym, kompozycjami kwiatowymi i artystycznym pakowaniem upominków. Nie zaniechała w tym czasie malarstwa. Poza tym haftowała artystycznie, robiła kilimy, gobeliny, kroszonki inspirując się motywami sztuki ludowej. Uczestniczy w licznych plenerach malarskich, których pokłosie zaprezentowała na wystawach poplenerowych w MDK. Wystawę autorską swoich różnorodnych prac wystawiła w Oleskim Muzeum Regionalnym w 2011 r. Jak sama przyznaje, jej ulubioną techniką jest rysunek w ołówku, piórku, pastelach. Tworzy obrazy olejne i akwarele.

Tematyka Jej obrazów jest różnorodna, obejmując pejzaże, kwiaty, martwą naturę, portrety i Jej miasto kochane-Olesno, którego barwność przedstawia w różnych technikach, kolorystyce i formie. Zsynchronizowany z leśnym tłem krajobraz, zabytkowe drewniane budownictwo, interesujące obiekty sakralne i inne pomniki kultury są wdzięcznym tematem jej prac. Wykonuje także kopie ulubionych mistrzów- Klimta, Muchy, Malczewskiego. Sześć wielkich obrazów olejnych, przedstawiających świętych: Wojciecha, Jacka, Edytę Stein, Jana Pawła II, Joannę Berettę Mola i błogosławioną Marię Luizę Merkert namalowała do kaplicy Lumen Fidei z okazji jubileuszu 100-lecia kościoła parafialnego.

Poczyniła wiele dzieł o tematyce sakralnej, m.in. obrazy olejne przedstawiające Jezusa Miłosiernego wg wizji św. Faustyny i św. Jana Pawła II w kościele w Starym Oleśnie, obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i figurę św. Idziego w Gronowicach. Poprzez swoją twórczość artystka dokumentuje cały wachlarz doznań, fascynacji, wizji i marzeń. Różnorodność jej dzieł jest świadectwem niezliczonych możliwości wykorzystania swoich umiejętności oraz przedstawiania ich w dowolnej formie, na dowolnym podłożu i w dowolnym stylu. Estetyka, staranność, dbałość o szczegóły, perfekcjonizm są cechami charakterystycznymi jej twórczości.

Na wernisaż przybyło bardzo wielu wielbicieli jej talentu i przyjaciół.

Wystawę można obejrzeć do 5 października bieżącego roku.

Zapraszamy!

Ewa Cichoń


* – Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.

Podziel się