Przedszkole filmowe w Borkach Wielkich

Przedszkole filmowe w Borkach Wielkich

Przedszkole filmowe w szkole Wajdy to program skierowany do młodych utalentowanych ludzi, chcących nauczyć się sztuki filmowej i stworzyć swój własny film dokumentalny.

Zajęcia prowadzą wybitni absolwenci Szkoły Wajdy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter – autorzy filmów pokazywanych i nagradzanych na wielu światowych festiwalach.

‌Studenci spotykają się cały rok na weekendowych sesjach i jednej tygodniowej sesji wyjazdowej gdzie ćwiczą praktycznie zdobyte zdolności.

Tym razem celem podróży miała być ciekawa miejscowość, w której realizowane są projekty Programu “Działaj lokalnie”. Z kilku proponowanych wiosek ekipa Przedszkola Filmowego wybrała Borki Wielkie, gdzie studenci uczyli się i nagrywali materiały cały tydzień.

Praca była wyjątkowo wytężona, zdjęcia zaczynały się już wczesnym rankiem, często póki jeszcze panowały ciemności, by uchwycić piękno wschodzącego słońca i budzące się wiejskie życie. Młodzi filmowcy towarzyszyli mieszkańcom w ich codziennych zajęciach, a także w przygotowaniach do obchodów 825-lecia wsi Borki Wielkie i oczywiście festynie zorganizowanym z tej okazji.

W filmie dokumentalnym, który ma powstać, znajdą się z pewnością liczne ujęcia boreckich pięknych okolic, pracę i różne hobby Borczan, widoki z wieży kościelnej, a nawet zwierzęta gospodarcze. Ekipa nagrała także próbę orkiestry dętej, na której znalazł się czas na nawiązanie nowych znajomości, rozmowy oraz wspólne muzykowanie i tańce.

To był pracowity tydzień dla studentów Przedszkola Filmowego i bohaterów filmu, na który trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać, jednak sądząc po materiałach, które młodzi filmowcy zebrali- efekt będzie spektakularny.

Podziel się