Pół tysiąca uczniów słuchało jak dobrze wybrać zawód

Pół tysiąca uczniów słuchało jak dobrze wybrać zawód

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych powiatu oleskiego wzięli udział w konferencji “Powołanie, pasja profesja” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, która ma pomóc w wybraniu zawodu, a co za tym idzie, odpowiedniej szkoły średniej.

– Ósma klasa szkoły podstawowej to szczególny czas wyboru szkoły średniej, a więc również przyszłego zawodu, dlatego chcemy dać młodzieży informacje o tym, co jest potrzebne na rynku pracy. Prezentacje prowadzone przez przedstawicieli zakładów są bardziej wiarygodne i bezpośrednie, dlatego wybraliśmy taką formę konferencji – mówi Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie.

img_1288Organizatorzy – Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie oraz Publiczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Oleśnie wraz z patronatem Starostwa Powiatowego w Oleśnie zaprosili przedstawicieli dużych firm powiatu oleskiego, aby opowiedzieli o panujących trendach na rynku pracy i jego potrzebach, ale również o pasji i ważnych, życiowych wyborach.

Wykładowcami konferencji, która odbyła się w czwartek 24 października w Miejskim Domu Kultury w Oleśnie byli: Radosław Gliński, dyrektor grupy Nestro w Starym Oleśnie, Anna Kurpiel z firmy Oras w Oleśnie, Grzegorz Czudaj z firmy Kler z Dobrodzienia oraz Paweł Miozga, kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie.

Słowo “pasja” odmieniane było przez wszystkie przypadki, przewijało się w każdym wykładzie.

dsc07492– Jeśli lubimy coś robić, będziemy poświęcać temu zagadnieniu coraz więcej czasu. Pasja sprzyja poszukiwaniu dodatkowej wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności. Nie ma ludzi zwyczajnych. Każdy z nas jest wyjątkowy i posiada unikatowy zestaw talentów, z których korzysta we właściwy sobie sposób. Od osób, które osiągnęły sukces, resztę odróżnia tylko jedna cecha: ci pierwsi znają swoje mocne strony i aktywnie z nich korzystają – mówił podczas wystąpienia Radosław Gliński.

Praktycznie wszyscy prelegenci podkreślali, że trzeba przygotować się na ciągłe zmiany oraz być gotowym na to, że w życiu mogą zdarzać się porażki. Ważna jest również odwaga w podejmowaniu decyzji.

– Jeśli rodzic jest lekarzem, to syn nie musi zostać lekarzem, nawet jeśli rodzice bardzo by tego chcieli, bo to jest indywidualna jednostka, która może mieć zupełnie inne zainteresowania. Mimo że dzięki rodziom na temat medycyny może mieć sporo wiedzy i mógłby mieć łatwiejszą ścieżkę w tym zawodzie. Warto podążać własnymi drogami, aby być szczęśliwym – mówi Jolanta Górka, dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oleśnie.

dsc07509Przedstawiciele wszystkich firm obecnych na konferencji informowali o brakach kadrowych oraz ciągłym poszukiwaniu nowych pracowników. Jak wynika z wykładów, często liczy się chociażby chęć podjęcia pracy i edukacji. Firmy oferują bowiem szkolenia oraz programy wdrażające nowych pracowników.

– Obecnie rzeczywiście pracownicy są mocno poszukiwani, zakłady pracy walczą o pracowników, dlatego jest to też dobry moment na organizowanie tego typu konferencji, bo informacje o ofertach pracy to nie puste deklaracje – mówi Maciej Flank.

Damian Pietruska

Zdjęcia DP/Andrzej Szklanny – Starostwo Powiatowe w Oleśnie

Podziel się