Festyn, który podsumował kilkumiesięczny projekt

Festyn, który podsumował kilkumiesięczny projekt

Strażacy z Borek Wielkich zaprosili mieszkańców miejscowości na festyn, który był podsumowaniem wielomiesięcznego projektu pod nazwą “Reaguj, Pomagaj, Działaj”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Borkach Wielkich od czerwca bieżącego roku realizowała projekt: „Reaguj, pomagaj, działaj”. Jego głównym celem była edukacja i integracja społeczności lokalnej, promowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy poprzez organizację szkoleń, warsztatów i imprez środowiskowych z praktyczną nauką reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. W ramach projektu zakupiono miedzy innymi fantomy do szkoleń pomocy przedmedycznej i hydronetki.

Jednym z elementów projektu było praktyczne szkolenie dorosłych mieszkańców sołectwa z zakresu pierwszej pomocy. Powstały też „domki strażackie – makiety treningowe”. Makiety zaprezentowano podczas dożynek gminnych oraz festynu wiejskiego. W trakcie imprez strażacy zorganizowali mini zawody strażackie dla dzieci. Kolejne szkolenia zorganizowane zostały wśród uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkach Wielkich i dzieci z Publicznego Przedszkola w Borkach Wielkich. Szkolenia miały tu na celu nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, poznania numerów alarmowych, właściwej reakcji w sytuacjach zagrożeń.

W niedzielne popołudnie 10 listopada projekt zakończony został festynem strażackim przeznaczonym dla wszystkich mieszkańców sołectwa. W bogatym programie imprezy był występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej z Borek Wielkich, prelekcje o bezpieczeństwie prezentowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie. Pokaz ratownictwa drogowego zaprezentowała OSP Borki Wielkie. Oddzielny pokaz przedstawili strażacy z PSP Olesno. Zagrała borecka orkiestra dęta oraz wyświetlono filmy o Borkach Wielkich.

W trakcie festynu specjalne podziękowania strażacy wręczyli wolontariuszom, którzy byli zaangażowani w realizacje projektu na różnych jego etapach. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Tabędzka z LGD Dolina Stobrawy, st. kpt. Wojciech Wiecha, Anna Meryk, dyrektor PSP w Borkach Wielkich, pielęgniarki Patrycja Piechota i Barbara Ptak oraz Andrzej Bensz, właściciel firmy REBE i Orkiestra Dęta Borki Wielkie. Festyn spotkał się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Na wszystkich przybyłych czekały kawa i ciasto oraz kiełbaski z grilla.

Impreza była także okazją do przeprowadzenia zbiórki krwi. Do Mobilnego Punktu Poboru Krwi zgłosiło się 26 osób. Łącznie zebrano niemal 8,5 litra krwi.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”.


*- Informacja i zdjęcia: Hubert Imiołczyk.

Podziel się