W okolicy grasuje Suchy Utopek!

W okolicy grasuje Suchy Utopek!

Chcesz oszczędzać pieniądze? Wystarczy nie marnować tego co dosłownie spada nam z nieba, a czasem wypływa z ziemi. Zagospodaruj deszczówkę i nie zanieczyszczaj wód…

Przerywamy tę ważną informację, ponieważ jak się dowiedzieliśmy w okolicach Olesna oraz Jemielnicy grasują Utopki wraz z Połednicą, Bebokiem i innym stworami! Zobaczcie film!

Suchy Utopek to kampania społeczno-edukacyjna w całości zrealizowana w języku śląskim. W jej ramach Stowarzyszenie Opowiadamy przygotowało dwa filmy mające zwrócić uwagę Ślązaków na problem. Pierwszy z filmów to prawie 20-minutowy film fabularny, którego bohaterem jest mityczny stwór zamieszkujące rzeki i jeziora – z powodu działalności człowieka jego środowisko życia kurczy się, więc wyrusza po pomoc do innych postaci ze śląskiej mitologii: Połednicy, Beboka, Heksy czy Ognika.

Pojawia się również ukłon w stronę młodszej widowni – Hekser, czyli słynny wiedźmin po przeprowadzce na Śląsk. Druga produkcja to film dokumentalno-edukacyjny pokazujący konkretne miejsca dotknięte problemem suszy, tłumaczący wagę problemu i przedstawiający proste sposoby – które każdy może wprowadzić w swoje życie.

Powstały również materiały drukowane dla osób nieobecnych w sieci – plakaty oraz foldery edukacyjne. Także i to wydano w języku śląskim i dystrybuowane jest we wschodniej części województwa opolskiego w gminach, w których występuje śląska mniejszość etniczna w tym przede wszystkim w powiecie oleskim. Dodatkowo osoby które wspierają promocję projektu lub pokazują jak wcielają w życie porady z folderu edukacyjnego otrzymują ekologiczną torbę “Chytōm woda do Utopka” z obrazem Grzegorza Chudego stworzonym specjalnie na potrzeby kampanii.

Całość akcji realizowanej przez Stowarzyszenie Opowiadamy, której koordynatorem i głównym realizatorem jest Mateusz Pawełczyk została dofinansowana przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

W filmie fabularnym wystąpili mieszkańcy regionu: Adrian Schulz, Sylwia Pietruszka, Maximilian Hartig, Marcel Hartig, Kamil Biłaniuk, Aleksandra Biłaniuk, Benedikt Baron, Mateusz Strozyk, Aneta Drewniok i Kamil Borsuk. Gościnnie również znany twórca amatorski Tomir Dąbrowski.

Zachęcamy do zapoznania się z akcją i przekazywania jej dalej dla dobra naszego i naszego otoczenia – no i Utopka z kamratami!


*- Informacja, zdjęcia i filmy: Stowarzyszenie Opowiadamy.

Podziel się