„Filmowo, demonicznie, naturalnie” warsztaty dla dzieci w Świerczu

„Filmowo, demonicznie, naturalnie” warsztaty dla dzieci w Świerczu

W połowie sierpnia w Świerczu odbyła się seria warsztatów dla dzieci i młodzieży wraz z rodzicami, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Opowiadamy. Wspólnym mianownikiem była obecność śląskiej demonologii oraz wiedzy, jak bardzo ważna jest ochrona natury.

Utopek (śląski demon wodny) w opowieściach organizacji był już obecny w poprzednich dziełach. Pojawił się w książce „Opowiadane dziedzictwo: zbiór legend, podań, bajek, historii i wszelkich opowieści Ziemi Oleskiej na Górnym Śląsku” oraz był głównym bohaterem filmów, broszur i obrazów w akcji na temat oszczędzania i retencji wody „Suchy Utopek”. Tym razem wraca po raz kolejny w ramach projektu „Kamera, dzieci, akcja…” – członkowie stowarzyszenia wraz z dziećmi przygotowują filmową adaptację lokalnej opowieści o muzykancie i utopku.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Opolskiego w ramach zadania publicznego w zakresie wsparcia działalności, wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych pod nazwą „Opolska Wieś Przyszłości – Wieś Dzieciom”.

Pierwsze spotkanie polegało na przygotowaniu projektów postaci i wprawieniu ich w ruch. Przeprowadzili je członkowie stowarzyszenia przy wsparciu Wiktorii Krysiak z Wrocławia. Fragmenty animacji zostaną wykorzystane w finalnym filmie. Oprócz dzieci ze Świercza i wielu innych z bliższych, bądź dalszych miejscowości, udział w warsztatach wziął również Marcin Oszańca – dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Województwa Opolskiego. Wyczekujcie więc i jego stwora! Pierwsze skrzypce (w opowieści o trębaczu!) grają dzieci i to one już wyruszają na mały plan filmowy!

To jednak nie koniec stworów i warsztatów. Do opowieści Stowarzyszenia po raz pierwszy zawitał gospodarz lasów – Leszy, zwany również Lasowikiem. Przybył on we własnej osobie na warsztaty w ramach akcji „Dziecięcy Apel Przyrodniczy”. Projekt jest dofinansowany z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii oraz Ośrodek DL Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”.

– Dziecięcy Apel Przyrodniczy to mój pomysł, zainspirowany „Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym”, który jest swego rodzaju dostosowaniem idei aktywizmu ekologicznego do młodzieży, ale również do dzieci, i które odbywać miałyby się w środowisku lokalnym. W myśl idei programu „Myśl globalnie, działaj lokalnie” – mówi Mateusz Pawełczyk.

Warsztaty o szanowaniu lasów i przyrody, wraz z elementami plastycznymi poprowadził Teatr Trip z Świętochłowic, znany głównie z teatralnego przedstawienia dla najmłodszych z Bebokami z Katowic. Ponad 40 młodszych i starszych osób dobrze się bawiąc, nauczyła się nowych rzeczy oraz w sposób artystyczny wyraziła miłość do natury. Tym razem pracę w imieniu dorosłych wykonała Sołtys Świercza – Barbara Nowak, która zapowiedziała wystawę prac na sołeckich dożynkach. Ponownie zagości tam Teatr Trip z animacjami niosących ze sobą ekologiczne przesłania.

W ramach projektu lider Stowarzyszenia Opowiadamy zaprojektował również kolorowankę, która nieodpłatnie trafiła do uczestników warsztatów, a także jest do odbioru w oleskiej bibliotece. Znajdują się w niej, także kilka poprzednich filmów i publikacji Stowarzyszenia Opowiadamy.

– W kolorowance skupiłem się na największych problemach związanych z dewastacją środowiska naturalnego, które obecne są w okolicach Olesna. Wciąż duży problem stanowi spalanie plastików i kartonów w piecach. Staramy się uświadomić starszych i młodszych, że to co spalamy – to wdychamy. Tak samo poruszamy problem obecności śmieci w lasach, zbyt małej bioróżnorodności (np. trawniki zamiast łąk kwiatowych), wyrzucaniu butelek z płynami będącymi jeszcze w środku, stosowaniu nieprawidłowych oprysków na polach i innych problemach – mówi autor Mateusz Pawełczyk.

Najlepiej pokolorowane prace lub autorskie apele przyrodnicze, przygotowane przez dzieci, otrzymają nagrody rzeczowe: książki w języku śląskim od wydawnictwa Silesia Progress (Bojki Fojremana i Pippi po ślōnsku) oraz nasiona łąk kwietnych czy naszywki z uniwersum świata „Wiedźmina”.

Projekty prowadzą: Mateusz Pawełczyk, Wiktoria Krysiak, Kamil Biłaniuk i Mateusz Strozyk a także wsparcie organizacyjno-cateringowe wydarzeń: Barbara Nowak z mężem oraz Maria Pawełczyk.


*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Opowiadamy.

Podziel się