W Dobrodzieniu oficjalnie otwarta została wirtualna strzelnica

W Dobrodzieniu oficjalnie otwarta została wirtualna strzelnica

We wtorek 28 listopada oficjalnie otwarta została wirtualna strzelnica, która znajduje się w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrodzieniu.

– To ważna inwestycja, ponieważ dzięki niej wyremontowaliśmy dwa pomieszczenia w budynku szkoły oraz stworzyliśmy pierwszą strzelnicę na terenie naszej gminy – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Dobrze, że powstała, bowiem w zajęciach ósmej klasy pojawiają się już elementy strzelania. Gdybyśmy nie mieli strzelnicy na miejscu, musielibyśmy za każdym razem organizować wyjazd dzieci i opłacać gdzieś strzelnicę. Z naszego obiektu będą mogli dodatkowo korzystać uczniowie klasy mundurowej z Dobrodzienia.

Strzelnica nie ma być jednak przeznaczona jedynie dla uczniów.

– Regulamin tego projektu zakłada, że z obiektu będą mogli korzystać nieodpłatnie na przykład stowarzyszenia. Chcielibyśmy udostępnić ją także dla mieszkańców, ale na zasadach komercyjnych. Tak, żeby można było umówić się z przyjaciółmi i postrzelać w celach szkoleniowych i rekreacyjnych. Wiadomo, jak trudne są czasy, więc nigdy nie wiadomo czy takie umiejętności nie będą nam kiedyś potrzebne.

Przy okazji tej inwestycji udało się wyremontować dwa pomieszczenia w piwnicy szkoły.

– Chcieliśmy przywrócić tę salę do zasobu szkolnego i gminnego. Zakres prac był spory, dwa pomieszczenia przeszły kompleksowy remont. Udało nam się wydzielić część szkoły, dzięki czemu wejście do strzelnicy jest całkowicie niezależne – mówi burmistrz Dobrodzienia.

W otwarciu strzelnicy udział wzięły władze Gminy Dobrodzień, przedstawiciele służb mundurowych oraz placówek oświatowych.

– To wirtualna, bezpieczna i przyjazna młodym strzelnica z wykorzystaniem nośników laserowych. Na jej wyposażeniu są dwa rodzaje broni: długa i krótka. To repliki, ale posługujemy się nimi tak samo jak bronią bojową, ma takie same wymiary i wagę. Strzelanie wykonuje się w sposób statyczny albo dynamiczny. Można strzelać ogniem pojedynczym lub seriami, tak jak na strzelnicy bojowej – tłumaczy płk Tomasz Włodarczyk, szef Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Gmina Dobrodzień w ramach dotacji  MON „Strzelnica w powiecie” pozyskała prawie 154 tysiące złotych dofinansowania na urządzenie strzelnicy, co stanowi 80 procent łącznych kosztów inwestycji, które wyniosły 192 401, 17 zł. Zadanie obejmowało  adaptację pomieszczeń dla potrzeb utworzenia strzelnicy wirtualnej z pracami przygotowawczymi oraz zakup wyposażenia strzelnicy wirtualnej

Damian Pietruska

Podziel się