Trudne warunki na drogach – dwie kolizje w ciągu czterech godzin

Trudne warunki na drogach – dwie kolizje w ciągu czterech godzin

Tylko we wtorek 16 stycznia przed południem policjanci oleskiej drogówki w ciągu niespełna czterech godzin wzywani byli do dwóch zdarzeń drogowych. Szczęśliwie nikt nie doznał obrażeń ciała. Jak ustalili mundurowi przyczyną w obu zdarzeniach było niedostosowanie prędkości do trudnych warunków drogowych.

Panujące obecnie zimowe warunki pogodowe, opady śniegu, ujemna temperatura powietrza, lokalne oblodzenia nawierzchni jezdni przekładają się bezpośrednio na trudne warunki drogowe, które wymagają od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności i dostosowania do nich techniki jazdy.

Prędkość i sposób wykonywania manewrów musi być dostosowana do warunków drogowych i atmosferycznych. Czasami oznacza to znaczne zredukowanie szybkości, z jaką się poruszamy lub rezygnację na przykład z wyprzedzania.

Koniecznie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie możemy mieć pewności, jak inni kierowcy zareagują. Pamiętajmy też, że w takich warunkach wydłuża się znacznie droga hamowania.

We wtorek 16 stycznia do południa policjanci z oleskiej drogówki w ciągu niespełna czterech godzin obsługiwali dwa zdarzenia drogowe. W Radłowie na ul. oleskiej zderzyły się dwa samochody osobowe, po tym jak kierujący chevroletem stracił panowanie nad pojazdem na łuku drogi, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącą mazdą. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, a uczestnicy byli trzeźwi.

Do następnego zdarzenia doszło w Gorzowie Śląskim na ul. Kluczborskiej. Tam kierująca skodą octavią na łuku drogi “pojechała na wprost”, ścięła dwa znaki drogowe i dachowała w betonowym ogrodzeniu posesji. Szczęśliwie, kierująca skodą 47-latka i jej czteroletni pasażer nie doznali żadnych obrażeń ciała.

W obu przypadkach powodem tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Kierujący zostali ukarani mandatami w kwocie 1 100 złotych i 10 punktami karnymi. Byli trzeźwi.

Pamiętajmy, że nasz samochód również musi być przygotowany do tych szczególnych warunków. Aktualny przegląd techniczny, prawidłowe oświetlenie, zimowy płyn do spryskiwaczy, sprawne wycieraczki, dobrej jakości zimowe opony czy dokładnie odśnieżone szyby, to podstawowe elementy, na które musimy zwrócić uwagę.


*- Informacja i zdjęcia: KPP Olesno.

Podziel się