• Home »
  • Informacje »
  • Przekazanie nowego wozu strażackiego dla OSP Radłów. To dla tej jednostki chwila historyczna!

Przekazanie nowego wozu strażackiego dla OSP Radłów. To dla tej jednostki chwila historyczna!

Przekazanie nowego wozu strażackiego dla OSP Radłów. To dla tej jednostki chwila historyczna!

To historyczna chwila dla OSP Radłów, ale także dla całej gminy! W niedzielę 10 marca oficjalnie przekazano i poświęcono nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Radłów.

Cztery nowe samochody ratowniczo-gaśnicze otrzymały jednostki OSP z gmin wchodzących w skład Związku Powiatowo-Gminnego “Samorządy Ziemi Oleskiej”. To dzięki dotacji w wysokości ponad 4,5 mln zł, którą pozyskał związek w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. OSP Łomnica, OSP Knieja, OSP Kozłowice i OSP Radłów właśnie – to jednostki, które otrzymały nowe wozy strażackie. Każdy z nowych samochód kosztował więc ponad 1,1 mln zł, przy niewielkim udziale gmin (91 tys. zł)

W niedzielę 10 marca oficjalne przekazanie nowego wozu strażackiego odbyło się w Radłowie. Zadowolenia nie ukrywał Michał Sekuła, prezes OSP Radłów, który w pierwszej kolejności postanowił podziękować swoim strażakom za oddaną służbę.

– Bardzo chciałbym podziękować “bandzie fanatyków”, która tworzy OSP Radłów, bez których nie byłoby straży w Radłowie – mówił Michał Sekuła. – To Wy z narażeniem życia i zdrowia w każdej chwili dnia i nocy na sygnał alarmu zostawiacie wszystko i jedziecie nieść pomoc. Bez Waszego poświęcenia nie byłoby sensu i potrzeby starania się oraz kupowania nowego sprzętu. To dla naszej jednostki historyczna chwila. Będzie to pierwszy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy GBA, jesteśmy z tego dumni, że trafił właśnie do nas.

Otrzymanie nowego samochodu, wnosi jakość służby strażaków z Radłowa na nowy, wyższy poziom.

– Przede wszystkim, nie musimy się martwić, że nie wyjedziemy, ponieważ to nowy, bezawaryjny samochód. Poprzedni samochód miał już trzydzieści lat i zdarzały mu się różnego typu awarie. Nowy pojazd posiada nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wyciągarkę, maszt oświetleniowy, komplet armatury wodno-pianowej, różnego rodzaju pompy. To wielozadaniowy pojazd, który spełnia wszelkie nasze oczekiwania. To wszystko na użytek ludziom, którym będziemy w przyszłości udzielać pomocy.

W oficjalnych przemówieniach podkreślano siłę partnerstwa, dzięki któremu udało się stworzyć Związek Powiatowo-Gminnego “Samorządy Ziemi Oleskiej”

– To bardzo ważne wydarzenie dla całej gminy, ale przede wszystkim dla druhów z OSP Radłów. To, że ten samochód trafił do naszej gminy, to sukces działania Związku Powiatowo-Gminnego “Samorządy Ziemi Oleskiej”, dzięki któremu udało się pozyskać cztery wozy strażackie, w tym jeden dla naszej gminy – mówi Włodzimierz Kierat, wójt gminy Radłów. – Inwestycja znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców! Dla strażaków to zmiany epokowe! Dzięki pozyskanym środkom, ruch strażacki w ciągu ostatnich kilkunastu przeszedł sporo pozytywnych zmian.

W uroczystości brało udział 16 delegacji OSP wraz z pocztami sztandarowymi gminy Radłów oraz gmin ościennych, przedstawiciele władz samorządowych: szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego, senator Beniamin Godyla, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy Radłowa.

W OSP Radłów służy 50. strażaków, w tym 30. gotowych do akcji oraz dwie dziesięcioosobowe młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Damian Pietruska

Podziel się