Spotkanie z wicemistrzem świata

Spotkanie z wicemistrzem świata

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych Olesno w piątek 20 września spotkała się w ośrodku wypoczynkowym Anpol w Starym Olesnie z pochodzącym z Dobrodzienia Beniaminem Brylką, wicemistrzem świata w modelarstwie w klasie NSSA (żagle trójkątne). Beniamin wraz z obecnym na spotkaniu ojcem Krystianem przedstawili drogę jaką musi pokonać modelarz, aby dostać się na szczyt.

Modelarze zaprezentowali cztery modele okrętów i trzy modele żaglówek. Obecni na spotkaniu uczniowie z klasy II te wraz z wychowawcą Bronisławem Wacheckim i z klasy II ih z wychowawcą Oktawią Grucą byli pod wrażeniem “cudów” wykonanych przez seniora i juniora Brylka. Opowiadali o ostatnich mistrzostwach świata, które odbyły się w rosyjskim Kaliningradzie.

Uczniowie mieli możliwość “wypytać” mistrzów o najdrobniejsze szczegóły. Krystian Brylka na pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z modelarstwem odpowiedział, że zaraz po komunii. Wyjaśnił jakie są koszty związane z tą dziedziną. Nadajnik i odbiornik kosztuje 270 złotych, odlanie kadłuba 200 zł, praca własna 1700 godzin! Uczniów interesowały głównie szczegóły techniczne wykonywania modeli oraz sposób ich oceniania na mistrzostwach.

Największą jednak atrakcją była nie teoria, a praktyka. Uczniowie, Horst Chwałek, dyrektor ZSZ oraz Stanisław Belka, wicestarosta powiatu oleskiego spróbowali swoich sił za sterami okrętów i żaglówek na Anpolowym akwenie.

Celem spotkania było pokazanie ludzi z wielką pasją, którzy mieszkają w okolicy i są mistrzami w tym co robią – mówi Horst Chwałek, dyrektor ZSZ Olesno. – Być może, dzięki tej inicjatywie urodzi się nowy modelarz.

Organizatorem spotkania był Wydział Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Oleśnie oraz dyrektor ZSZ Olesno. Impreza zakończona została biesiadą przy grillu, gdzie humor i apetyt dopisywały.

Podziel się