Tydzień Zakazanych Książek – Olesno

Tydzień Zakazanych Książek – Olesno

W Oleskiej Bibliotece Publicznej w dniach 21-27 września obchodzony będzie Tydzień Zakazanych Książek. Akcja odbywa się już po raz czwarty w całej Polsce, aby w w rozmaity sposób podsuwać i przypominać użytkownikom literaturę, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana z bibliotek lub kontrowersyjna. To też dobra okazja, aby porozmawiać z czytelnikami o cenzurze i wolności słowa.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.

Zapraszamy do Oleskiej Biblioteki Publicznej na Tydzień Zakazanych Książek, aby zainteresować się ciekawymi przypadkami z historii literatury i przeczytać książki, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.

*- Zdjęcia wykonał Antoni Bojanowski.

Podziel się