Dobrodzieńskie “Źródło”, czyli folklor w dobrym wydaniu

Dobrodzieńskie “Źródło”, czyli folklor w dobrym wydaniu

Już po raz XIX w Dobrodzieniu miało miejsce wydarzenie pod nazwą: Międzynarodowe Spotkanie Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych “Źródło”. To duże przedsięwzięcie zgromadziło na deskach dobrodzieńskiego Domu Kultury zespoły z różnych zakątków Polski i Europy, które pielęgnują folklor.

“Ginie folklor, ginie naród” powiedziała niegdyś regionalistka Regina Kusal na łamach strony internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami i dlatego dobrodzieńskie “Źródło” nabiera jeszcze większego znaczenia.

Szereg instytucji na czele z Dobrodzieńskim Domem Kultury udostępniło odbiorcom coraz trudniej dostępną twórczość ludową. Wszystkie występy artystyczne były dostępne za darmo, a organizatorzy postarali się o ciekawy program obejmujący występy, dyskusje, wernisaże oraz warsztaty.

Takie inicjatywy pozwalają przetrwać pięknej tradycji, o której powoli się zapomina. Świadczyć może o tym publiczność, w której nie zabrakło młodszego pokolenia.

Patronatem honorowym byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Rada Miejska w Dobrodzieniu, burmistrz Dobrodzienia Róża Koźlik.

Na koniec fragment utwory wykonanego przez Chór Kantana z Dobrodzienia:

“Jakie życie jest piękne, jaki piękny jest świat.
Trzeba pokochać folklor, dużo uroku on ma.”

Zapraszamy również do bogatej galerii zdjęć na www.dokis.info

Michał Krzyminski

 

Podziel się