Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach ma już 10 lat!

Środowiskowy Dom Samopomocy w Sowczycach ma już 10 lat!

Placówka mieszcząca się na parterze pałacu z 1890 roku w pięknej, malowniczo położonej okolicy w Sowczycach działa już 10 lat. Na początku było tylko ośmiu uczestników i skromne zaplecze. Obecnie jest ich aż 35 w ogromnej większości z powiatu oleskiego.

– Kiedy zaczynaliśmy, mieliśmy jedynie farby i bloki, dlatego trzeba było działać wykazując się “radosną twórczością” i kreatywnością – wspomina Katarzyna Balcerzak, dyrektor placówki od początku jej istnienia. – W trakcie tych dziesięciu lat wszyscy wiele się nauczyliśmy, uczestnicy od kadry, ale również kadra od uczestników. Zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń i umiejętności. Wiele również się poprawiło, jeśli chodzi o sprzęt i wyposażenie obiektu.

W ciągu dekady obiekt wzbogacał się o sprzęt i niezbędne wyposażenie. W tej chwili dom wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, a pomieszczenia są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji uczestników są między innymi: sala do kinezyterapii i muzykoterapii, sala terapii zajęciowej, sala doświadczania świata, sala stolarsko-techniczna, sala zabaw i relaksacji i wiele innych. W planach jest również stworzenie pracowni garncarskiej.

– Na początku bardzo się bałam, ale kiedy jednak zobaczyłam terapeutów i wszystkie sale, ucieszyłam się – mówi Marysia Jabcoń, która w placówce jest od początku. – ŚDS stał się moim drugim domem. Dzięki niemu nauczyłam się wielu różnych technik i umiejętności, ale przede wszystkim rozwinęłam swoją osobowość. Wcześniej byłam zamknięta w sobie, bałam się wyjść do ludzi. Dzisiaj jestem otwarta, komunikatywna, uwielbiam zawierać nowe znajomości.

Terapia w Środowiskowym Domu Samopomocy ma być tylko pewnym etapem, drogą do samodzielności. Uczestnicy systematycznie się rozwijają, jak na przykład Paweł Gladis, który również w Domu jest od samego początku. Paweł jest mistrzem prac wszelakich. Najlepiej szyje na maszynie, w jego pakiecie umiejętności jest wiele technik plastycznych, świetnie radzi sobie w pracowni stolarskiej. Nie stroni od pracy, kiedy trzeba skosić trawę czy popracować przy obejściu placówki.

A to wszystko dzięki codziennej pracy kadry. W ŚDS w Sowczycach obecnie pracują: Katarzyna Balcerzak (dyrektor), Marietta Dragon (terapeuta), Justyna Górok-Jura (terapeuta), Sandra Gajdecka (terapeuta), Beata Freier (terapeuta), Ewa Hadam (opiekun), Elżbieta Ostrzecha (główna księgowa), Rafał Balcerzak (pedagog-logopeda), Andrzej Hyla (kierowca).

– W imieniu wszystkich uczestników chciałabym podziękować pani Kasi i terapeutom za dziesięć lat bycia z nami. Za cierpliwość, wsparcie i dobre serce, dziękujemy! – mówi Marysia Jabcoń.

Środowiskowy Dom Samopomocy jubileusz świętował podczas VI Wojewódzkiego Pleneru “Trzeźwy umysł”, który odbył się 11 września w Oleśnie. Były życzenia, gratulacje i szczególny prezent, który wręczył Stanisław Belka, starosta powiatu oleskiego – bon o wartości 10 tysięcy złotych.

Z okazji jubileuszu powstał film o placówce, przedstawiamy również zdjęcia z różnych okresów działalności Domu.

Damian Pietruska

*- Zdjęcia: archiwum ŚDS Sowczyce i Mateusz Antkowiak.

Podziel się