Droga do oleskich terenów inwestycyjnych oficjalnie otwarta

Droga do oleskich terenów inwestycyjnych oficjalnie otwarta

W czwartek 12 listopada dokonano oficjalnego otwarcia ulicy Biskupickiej w Oleśnie oraz nowo powstałych ścieżek rowerowych wzdłuż ulicy Leśnej.

Ulica Biskupicka jest drogą dojazdową do oleskich terenów inwestycyjnych. To połączenie centrum miasta z ulicą Leśną, wzdłuż, której już są i powstają kolejne zakłady produkcyjne. Kilometrowy odcinek został wybudowany z dostosowaniem do zwiększonego natężenia ruchu samochodów ciężarowych poprzez zastosowanie odpowiednich warstw konstrukcyjnych.

– Ten odcinek ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ jest drogą dojazdową do terenów inwestycyjnych – mówi Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Droga zawiera wszystkie media ze światłowodem, kanalizacją deszczową i sanitarną, wodociągiem oraz wszystkimi mediami energetycznymi.  Możemy powiedzieć, że pięknie ukształtowany teren naszej strefy ekonomicznej jest przygotowany dla najbardziej wymagających inwestorów.

Wzdłuż ulicy Biskupickiej, jak i ulicy Leśnej wykonano ścieżki pieszo-rowerowe z nawierzchnią asfaltową, co ma zwiększyć bezpieczeństwo dojazdu do powstających i istniejących zakładów pracy.

 – Zależało nam, żeby pracownicy mogli bezpiecznie dojeżdżać do swoich zakładów pracy – mówi burmistrz Olesna.

Koszt budowy ulicy Biskupickiej wyniósł ponad 1,6 miliona złotych, a wykonawcą robót była firma Remost z Olesna. Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Leśnej kosztowała niecałe pół miliona złotych.

Inwestycje w 85% zostały sfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

– Nasz udział jest tutaj piętnastoprocentowy, dlatego uzbroiliśmy strefę za naprawdę tanie pieniądze, które nam się teraz zwracają – ocenia burmistrz. – Nawet przy sprzedaży kilku hektarów, to już są konkretne pieniądze.

Gmina ma w planach remont ulicy Wygodzkiej w ramach tzw. “schetynówek”, która łączy drogę wojewódzką nr 494 (ul. Częstochowska) z drogą krajową nr 11 (ul. Lubliniecka) oraz budowę ronda w miejscu obecnego skrzyżowania ul. Częstochowskiej i Studnitza.

Planowany remont nazywany jest budową “małej obwodnicy” Olesna, bowiem ma odciążyć ruch w kierunku Wielunia i Częstochowy.

 Damian Pietruska

Podziel się