Zebrali pół tony żywności dla potrzebujących

Zebrali pół tony żywności dla potrzebujących

Po raz dziewiętnasty odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. To akcja organizowana przez Banki Żywności w całej Polsce. To piękne dzieło Jacka Kuronia, które przetrwało i które wciąż się rozwija, także w Oleśnie, dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Lompy. W tym roku mottem akcji były słowa: „Twoje zakupy na bank trafią do potrzebujących”.

Tegoroczną akcje „Świąteczne Zbiórki” wsparło wiele sławnych osób: Katarzyna Cichopek, Maciej Orłoś, Anna Popek, Anna Samusionek, Andrzej Młynarczyk, Adrian Żuchewicz, Joanna Jabłczyńska oraz dr Tomasz Sobierajski – ceniony socjolog. Także Prezydent Andrzej Duda wraz z żona Agatą pojawili się w Banku Żywności SOS w Regułach, by wraz z młodymi ludźmi przygotować świąteczne paczki dla najbardziej potrzebujących

– Celem Świątecznej Zbiórki Żywności jest zebranie jak największej ilości produktów żywnościowych, które zostają przekazane osobom zagrożonym niedożywieniem – mówi Joachim Rataj, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Lompy. – Dodatkowym elementem projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia w Polsce.

Pierwsza zbiórka odbyła się w 1997 roku i od tamtej pory prowadzona jest regularnie w sklepach na obszarze całego kraju. W tym roku akcja prowadzona jest w ponad 4 tys. sklepów spożywczych w 450 miejscowościach.

W piątek i w sobotę 4 i 5 grudnia od rana Wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J Lompy rozpoczęli dyżury w wybranych sklepach na terenie Olesna i zbierali ofiarowywane produkty dla rodzin uczniów ZSZ w Oleśnie.

Zbiórka odbywała się w Sedalu w Oleśnie przy ul. Słowackiego oraz pięciu sklepach Spółdzielni PSS Społem z siedzibą w Oleśnie przy ul. Kościuszki:

  • w sklepie „Lewiatan” przy ul. M. Curie Skłodowskiej,
  • w sklepie „Lewiatan” przy ul. Częstochowskiej,
  • w sklepie „Lewiatan” przy ul. Kluczborskiej,
  • w sklepie „Społem” przy ul. ks. Łysika,
  • oraz w Delikatesach na Rynku.

Wolontariusze zebrali 524 kg ofiarowanych produktów. (Sklepy Społem – 341 kg , Sedal – 183 kg)

Wolontariuszami byli uczniowie z klas technikum handlowego, informatycznego, elektrycznego i budowlanego: Mariola Steinhartd, Marlena Lizoń, Marzena Palmer, Justyna Jelonek, Ewelina Kiełbus, Klaudia Prochota, Karolina Wilhelm, Wioletta Helios, Monika Korzeniowska, Kamila Nowak, Dominika Wróbel, Patryk Huć, Dawid Kansik, Sebastian Nowak, Dawid Lizurek, Dawid Famuła, Denis Franke, Patryk Pawłowski, Jacek Reczko, Kacper Jasiński, Przemysław Korzonek, Wiktor Badera i Kamil Szymański pod opieką Brygidy Libery, Patrycji Koloch, Małgorzaty Kapuścik, Joachima Rataja i Zygfryda Lukosika.

– Żywność ta zostanie rozdzielona pomiędzy 42 uczniów naszej szkoły – mówi Joachim Rataj. – Ofiarność i otwarcie na potrzeby mniej zamożnych okazały się jak co roku wielkie. Wszystkim darczyńcom oraz zarządom sklepów składamy serdeczne podziękowanie i życzymyv szczęśliwych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Podziel się