Świercze to wieś aktywna!

Świercze to wieś aktywna!

Tylko w ciągu jednego tygodnia w Świerczu działo się bardzo wiele, było: majsterkowanie, kolędowanie, wizyta św. Mikołaja czy wycieczka do Drezna.

W poniedziałek 30 listopada w Świerczu odbyło się świąteczne majsterkowanie z kolędowaniem i krótką lekcją języka niemieckiego. Całość była finansowana z projektu Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

– O dziwo uczestnikami nie były same kobiety, na spotkanie również przybyli mężczyźni, którzy bardzo chętnie i z pełnym zaangażowaniem robili świąteczne ozdoby – mówi Klaudia Pawełczyk-Zając, sołtys Świercza. – Towarzyszyło temu mnóstwo śmiechu, radości i niemieckie kolędy. Chwila stresu również musiała się pojawić, każdy dostał od naszej nauczycielki j. niemieckiego Gabrieli Mizia krótki test ze słownictwa, ale na szczęście wszyscy zdali. Własnoręcznie zrobione anioły, choinki, kartki, bombki i inne świąteczne ozdoby każdy zabrał do ozdobienia swojego domu.

W sobotę 5 grudnia mieszkańcy Świercza i okolicznych wiosek wyruszyli na wycieczkę do Drezna.

-Na wycieczkę wyruszyliśmy nad ranem, już wtedy wszyscy byli pełni energii i dobrego humoru – mówi Klaudia Pawełczyk-Zając.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania miasta, między innymi: Rynek Nowomiejski z pomnikiem Złotego Jeźdżca, Pałac Zwinger – klejnot architektury Drezna, plac teatralny z Operą Sempera, Katedra Świętej Trójcy, Kościół Marii Panny, Zamek Drezdeński i Zielony skarbiec – jeden z najwspanialszych skarbców świata, tarasy Bruhla.

– Następnie ruszyliśmy na jarmark świąteczny i spacerowaliśmy po niezwykle widowiskowo świątecznie oświetlonym centrum miasta, oczywiście każdy zasmakował niemieckiego grzanego wina – relacjonuje sołtys. – Na jarmarku poczuliśmy magię świąt. Wokół było pełno lampek świątecznych, Mikołaje na Quadach, Kosiarkach, Kominiarzy na szczęście i dobrobyt w nowym roku, którzy zaczepiali kobiety. Miasto pachniało piernikiem, przyprawami korzennymi, grzańcami o przeróżnych smakach. Po intensywnym dniu zwiedzania udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której nadal pełni energii urządziliśmy karaoke autobusowe.

W niedzielę 6 grudnia nie obyło się bez wizyty św. Mikołaja, który przybył z aniołkiem. Dzieci na przywitanie śpiewały w języku niemieckim, a następnie chętne osoby mogły Mikołajowi zaśpiewać samodzielnie lub powiedzieć wierszyk. Chętnych nie brakowało.

– Były również zabawy i konkursy dla dzieci związane z Mikołajem, m.in. dzieci jedną kredką w dwie osoby musiały namalować Mikołaja, koordynacja ruchów nie była prosta, ale do zrobienia! – mówi Klaudia Pawełczyk-Zając.

We wtorek 8 grudnia na spotkanie adwentowym przybyli seniorzy. Całość finansowana ze środków Mniejszości Niemieckiej, a na Świerczu większość mieszkańców chętnie przynależy do tej organizacji.

*- Informacja i zdjęcia: Sołectwo Świercze.

Podziel się