50-letnia tradycja w Borkach Wielkich

50-letnia tradycja w Borkach Wielkich

Od początku lat pięćdziesiątych Ojcowie Franciszkanie w Borkach Wielkich zaczęli organizować przed szopką nabożeństwa kolędowe dla dekanatu oleskiego i sąsiednich.

Kiedyś było tylko jedno. Teraz jest ich kilka – dla poszczególnych grup wiekowych, zawodowych i językowych.

Najstarszym jest nabożeństwo dla młodzieży organizowane zawsze w trzecią niedzielę stycznia. Pierwsze odbyło się 25 stycznia 1953 roku. Nabożeństwa te przybierały różne formy. Na początku były to typowe nabożeństwa ze wspólnym śpiewem kolęd. Prowadził je zapraszany przez franciszkanów ks. dziekan Antoni Kaleja z Olesna. Kazania głosili zakonnicy (zachowały się programy tamtych nabożeństw). Od lat siedemdziesiątych zaczęto zapraszać na nabożeństwa różne zespoły muzyczne, chóry. Od 1978 roku w nabożeństwach tych regularnie uczestniczy ksiądz biskup. Jako pierwszy przybył ks. biskup Antoni Adamiuk z Opola.

Podobnie było w bieżącym roku. Nabożeństwo, w dniu 17 stycznia, poprowadził i wygłosił Słowo Boże ks. bp. Andrzej Czaja – ordynariusz opolski. Kolędy operowo zaśpiewał zespół „Przy Kawie” z Koszęcina. Oczywiście podczas nabożeństwa zagrała także orkiestra dęta z Borek Wielkich.

Warto tu zaznaczyć, że w okresie Bożego Narodzenia borecka orkiestra dęta ubogaca muzycznie niedzielne msze św. oraz nabożeństwa kolędowe od Pasterki do Święta Matki Boskiej Gromnicznej włącznie.

Hubert Imiołczyk

Podziel się