„Nocne impresje” – prace Sabriny Abtouche laureatki prestiżowej nagrody Akademii Francuskiej w oleskim muzeum

W piątek 15 lipca w Oleskim Muzeum Regionalnym odbyło się otwarcie wystawy „Nocne impresje – prace Sabriny Abtouche laureatki prestiżowej nagrody Akademii Francuskiej”.
Była to trzecia wystawa w miejscowym muzeum mieszkającej od lat w Oleśnie francuskiej artystki Sabriny Abtouche, która 4 czerwca 2016 r. odebrała Diplôme de Médaille d’Étain Arts-Sciences-Lettres / Dyplom i medal Towarzystwa Naukowego Sztuka- Nauka- Literatura przyznany przez Akademię Francuską pod patronatem Prezydenta Republiki Francuskiej.
Nagroda została wręczona w sali Opera InterContinental Paris Le Grand Hotel. Jest ona przyznawana osobom, które poprzez swoją twórczość przyczyniają się do rozwoju kultury, nauki i literatury francuskiej.
Abtouche, jak sama stwierdziła:
„Po polskich doświadczeniach, postanowiłam pokazać swoją twórczość w Bondy pod Paryżem. Zgłosiłam się w tym roku do Salon D’automne (Salon Jesienny). Pani prezydent Salonu pochodzi z Bondy. Przyszła do mnie do domu, obejrzała moje prace, również te w Internecie i zaproponowała mi zapisanie się do Towarzystwa Arts-Sciences-Lettres. Zgłosiłam się w marcu tego roku. A miesiąc później dostałam informację, że jestem przyjęta i przyznano mi cynowy medal nadawany przez Towarzystwo”[1].
Prace artystyczne Sabriny Abtouche zostały wysłane przez p. Wadis Dedoncker prezesa salonu jesiennego w Bondy koło Paryża, w którym artystka wystawia swoje obrazy. Zostały zauważone, bardzo pozytywnie ocenione i od razu S. Abtouche uzyskała drugi w randze medali, medal z cyny[2].
W ten sposób tworząca w Oleśnie i Paryżu artystka została członkiem prestiżowej instytucji akademickiej zrzeszającej tak wybitne postaci jak: Maria Skłodowska-Curie, Pierre Curie, Marcel Pagnol[3], Paul Claudel[4], bracia L0umière[5], Jacques-Yves Cousteau[6] i wielu, wielu innych. To wyróżnienie młodej artystki o dojrzałej osobowości twórczej jest także nobilitacją naszej lokalnej społeczności, to tym bardziej cenimy sobie wystawę Jej prac w naszym mieście.
Po pierwszej ekspozycji jej malarstwa w oleskim muzeum w 2010 r., zatytułowanej „Artystyczna podróż z Paryża do Olesna”, przyszła kolej na kolejną wystawę „Trzy artystki z jednej krwi” prezentowaną w 2013 r. Była ona wspólnym pokazem artystycznych osiągnięć trzech pokoleń, Babci Bogumiły Kaszy, Mamy Martyny Abtouche i najmłodszej latorośli Sabriny Abtouche.
Kolejna wystawa Sabriny Abtouche w miejscowym muzeum przenosi nas w mroczny, ale bardzo intrygujący świat nocnych klimatów, z iluminowanym oleskim rynkiem na czele.Ulice miast tonące w półcieniach, nabierają odmiennego charakteru nocą, oczarowują spokojem i dostarczają po zmroku niezapomnianych wrażeń estetycznych. Wyciszają bieg myśli.
Poprzez swoje prace artystka stara się uchwycić moment, uwieczniając go w impresji artystycznej, aby każdy oglądający jej prace mógł choć przez chwilę poczuć klimat przedstawionego w dziele miejsca i wyobrazić sobie, jakie jest ono w rzeczywistości. Za pomocą folii przezroczystej, która oddaje różne odcienie czerni, artystka usiłuje zwiększyć głębię obrazów, aby sprawiały wrażenie trójwymiarowych. Cechą jej prac jest mocna, wyrazista, kontrastująca kolorystyka.
Sabrina Abtouche – paryżanka z polskimi korzeniami – to dziś już w pełni obywatelka naszego miasta, która kilkakrotnie prezentowała swoją twórczość na wystawach w Oleśnie. Urodziła się w Bondy nieopodal Paryża w 1982 r. Tam ukończyła grafikę reklamową w Liceum Plastycznym. Osiemnastoletnia Sabrina zdecydowała się pozostawić urokliwy Paryż i wybrała niewielkie Olesno, w którym mieszkała u swojej babci Bogumiły Kaszy. W pierwszym roku skupiła się głównie na nauce języka polskiego. Studia wyższe podjęła w Poznaniu w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej, gdzie uzyskała w 2005 r. dyplom licencjacki z grafiki. W 2007 r. zdobyła tytuł magistra sztuki na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2013 r. ukończyła studia podyplomowe na kierunku pedagogicznym, uzyskując uprawnienia do nauczania języka francuskiego i plastyki. Prowadzi indywidualne lekcje francuskiego i rysunku oraz lektorat j. francuskiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Jej dyplomowa praca „Moje podwójne życie” składająca się z 14 scen ze swojego życia była prezentowana w oleskim MDK w 2007 r.
We wrześniu 2009 r. wystawę prac S. Abtouche zatytułowaną „Souvenir” zorganizowała galeria Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu, a w listopadzie 2009 r. jej twórczość można było podziwiać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wystawiała swoje prace w Dobrodzieniu, Opolu, we Wrocławiu. W 2010 r. w oleskim muzeum prezentowane były prace artystki związane tak z jej rodzinnym miastem Paryżem, jak i z Polską, a z Olesnem w szczególności.
Trzy lata później na wystawie „Trzy artystki z jednej krwi” wystawiła obok prac babci i mamy swoje dużych formatów prace o różnorodnej tematyce. Jej przepiękne „Maki”, wyłonione drogą konkursu, eksponowane były w Warszawie w Domu Artysty Plastyka – Galeria Lufcik w 2011 r.
Sabrina Abtouche należy do Związków Polskich Artystów Plastyków i do Domu Artystów w Paryżu. Obecnie jest członkiem francuskiego Towarzystwa Arts-Sciences-Lettres. Na otwarcie wystawy przybyło wielu wielbicieli jej talentu.
Wystawa jest czynna od 15 lipca do 19 sierpnia 2016 r. Zapraszamy!
Wzrok zastąpiony myślą
Wołanie milczeniem
Poematy patrzą
W malarskim lustrze odbite
Imaginacje i alegorie
Jeden obraz wart więcej niż słów tysiące
Ewa Cichoń
[1] Sylwetki, „Oleska Popołudniówka”, nr 5/8/2016, s. 5.
[2] Przyznawane są medale: brązowy, cynowy, srebrny, ze srebra pozłacanego i złoty.
[3] Francuski pisarz, dramaturg i reżyser filmowy. Był pierwszym filmowcem wybranym do Akademii Francuskiej w 1946 r.
[4] Poeta, dramaturg, symbolista.
[5] Twórcy kinematografu.
[6] Podróżnik, pisarz, filmowiec.
*- Informacja i zdjęcia: Oleskie Muzeum Regionalne.