Szczęśliwy finał poszukiwań zagubionego grzybiarza

Szczęśliwy finał poszukiwań zagubionego grzybiarza

Policjanci, strażacy i ratownicy Opolskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przez ponad 5 godzin poszukiwali zaginionego grzybiarza. 87-letni mieszkaniec Oświęcimia zgubił się w lesie. Mężczyzna przeszedł ponad 25 kilometrów. Całego i zdrowego grzybiarza odnalazł jeżdżący quadem ratownik.

Przed nami sezon na grzybobranie, pamiętajmy by wybierając się do lasu powiadomić najbliższych, w którym kierunku zmierzamy, o której planujemy wrócić i koniecznie zabierzmy ze sobą naładowany telefon.

W piątek 19 sierpnia około godz. 12.30 dyżurny oleskiej komendy został zaalarmowany o zaginięciu w lesie w okolicy miejscowości Leśna starszego mężczyzny. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Mundurowi ustalili, że 87-letni mieszkaniec Oświęcimia przyjechał na grzyby wspólnie ze znajomymi i rodziną. Po tym jak około godz. 8 rano wszedł do lasu nie było już z nim kontaktu. Mężczyzna nie miał również przy sobie telefonu komórkowego.

Policjanci i strażacy z PSP w Oleśnie oraz druhowie z okolicznych OSP „przeczesywali” okoliczne lasy. Po pewnym czasie poszukiwania przeniesiono w okolicę miejscowości Wysoka, gdyż jak ustalili policjanci mężczyzna najprawdopodobniej przeszedł na druga stronę drogi W-901, w kierunku tej miejscowości.

Tam do policjantów i strażaków dołączyła Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Wspólnie sprawdzano kolejne sektory lasu. Około godz. 17.30 jeden z ratowników grupy poszukiwawczej jeżdżący quadem powiadomił o odnalezieniu mężczyzny. Jak ustalono, 87-latek przeszedł około 25 kilometrów. Jego zdrowiu i życiu nic nie zagrażało. Został przekazany rodzinie.

Pamiętajmy by:

  • Nie wybierać się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
  • Nie chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
  • Ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalać się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • Zabrać ze sobą telefon komórkowy, a w przypadku zgubienia się w lesie natychmiast powiadomić policję – przed wyjściem należy sprawdzić stan baterii.
  • Dokładnie określić rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać oraz określmy godzinę powrotu do miejsca zamieszkania
  • Osoby starsze nie powinny samotnie wybierać się do lasu

*- Informacja KPP Olesno, zdjęcia: KPP Olesno i OSP Borki Wielkie.

Podziel się