PSP Wojciechów trzecia w kraju w konkursie historycznym

PSP Wojciechów trzecia w kraju w konkursie historycznym

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wojciechowie realizowali projekt historyczny “Historia obozu w Wojciechowie” poszukując informacji o obozie pracy w Wojciechowie, który funkcjonował w latach 1945-1946.

Uczniowie wraz z nauczycielem Waldemarem Szydło spisali relację ze swoich działań i wysłali zgłoszenie na IX edycję ogólnopolskiego konkursu historycznego “Póki nie jest za późno”, którego organizatorem było Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Adrian Czubak, wojewoda opolski, Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, Henryk Lakwa, starosta opolski, Józef Swaczyna, starosta strzelecki i Michał Siek, opolski kurator oświaty. Patronat medialny nad konkursem objęły Telewizja Polska w Opolu, Radio Opole, Radio Doxa i „Nowa Trybuna Opolska”.

We wtorek 13 czerwca ogłoszono wyniki konkursu. Do udziału w IX edycji konkursu zakwalifikowało się 60 prac z całej Polski ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nie było żadnych kategorii wiekowych, więc szkoły podstawowe rywalizowały z gimnazjami i szkołami średnimi.

Co prawda nie udało się PSP w Wojciechowie stanąć na samym podium, ale w klasyfikacji generalnej zajęli I miejsce w województwie opolskim – przed Zespołem Szkół-Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego ,,Grota” w Opolu. III miejsce w skali całego kraju, jeśli chodzi o szkoły podstawowe. VII miejsce na 60 prac w całym konkursie.

– Bardzo cieszymy się, ze nasza praca została doceniona, ponieważ jury postanowiło wyróżnić te projekty, które zostały poświęcone całkowicie lub w istotnym stopniu tematyce jenieckiej – mówi Waldemar Szydło z PSP Wojciechów. – Dodatkowo cieszy nas fakt, że nasz projekt i badania stały się inspiracją dla uczniów Tobiasza Kansika oraz Jakuba Krawczyka z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Oleśnie.

Dzięki współpracy Waldemara Szydło z gimnazjalistami, uczniowie zostali posłami na tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży. Ponadto zespół złożony z Tobiasza Kansika i Jakuba Krawczyka należał do dwóch najwyżej ocenionych w całym województwie przez komisję oceniającą z Instytutu Pamięci Narodowej. Tobiasz i Jakub zostali zaproszeni na warsztaty w Sulejówku oraz posiedzenia komisji problemowej w Sejmie, które odbyły się w dniach 14 i 15 maja.


*- Informacja i zdjęcie: PSP Wojciechów.

Podziel się