Czy w naszych lasach pojawiły się wilki?

Czy w naszych lasach pojawiły się wilki?

Otrzymaliśmy informację, że w poniedziałek 9 kwietnia w Brońcu na łące widziana była wataha wilków.

– Jechaliśmy z tatą do lasu traktorem i na łące obok lasu zauważyliśmy pięć wilków – mówi Weronika Jendrszczok z Brońca. – Kiedy podjechaliśmy bliżej, wilki uciekły do lasu, bo prawdopodobnie wystraszyły się hałasu. Szkoda, że nie miałam przy sobie telefonu, żeby zrobić zdjęcie.

Choć nie da się tej informacji jednoznacznie zweryfikować, obecność wilków w naszych lasach jest możliwa, ponieważ kilka dni temu wilki były widziane w lasach powiatu lublinieckiego, co opisywały tamtejsze media lokalne. Te zwierzęta potrafią pokonywać bardzo szybko spore odległości.

W tej sprawie poprosiliśmy o opinię fachowców z Nadleśnictwa Olesno. Grzegorz Kimla, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno nie wyklucza możliwości pojawienia się wilków, ale również nie potwierdza ich przebywania w lokalnych lasach. Uspokaja również, że wilki nie są niebezpieczeństwem dla człowieka.

– Co jakiś czas jako lokalną sensację podaje się informacje o pojawieniu się wilka lub nawet kilku osobników na naszym terenie. Nie jest to nic nadzwyczajnego, wiąże się to ze stałym i systematycznym rozrostem populacji tego drapieżnika. W niektórych regionach kraju dotąd nie wiązanych z jego bytowaniem, jest już stałym elementem fauny – mówi Grzegorz Kimla.

Coraz liczniejszej populacji robi się po prostu ciasno i niektóre osobniki lub większa ich grupa (wataha), migrując w poszukiwaniu nowych miejsc, czasowo może zawitać również do nas. Służba Leśna również donosi o takich obserwacjach, ale jak dotąd nie mamy informacji o bytowaniu wilków na stałe.

Wilk dla człowieka z zasady nie jest niebezpieczny, dzięki swoim zmysłom zdecydowanie szybciej zorientuje się o bliskiej obecności człowieka niż odwrotnie, stąd nie zaskoczony bezpiecznie się oddali.

Pytaliśmy również czy wilki mogą być zagrożeniem dla zwierząt domowych i gospodarskich oraz w jaki sposób powinniśmy się zachować w stosunku do tych zwierząt.

Mnogość zwierzyny w naszych lasach, w tym jeleniowatych stanowi tak duży rezerwuar pożywienia, że zwierzęta gospodarskie mogą czuć się bezpiecznie – uspokaja Grzegorz Kimla. – Najlepszą pomocą, jaką w naszym terenie można otoczyć wilka, to zapewnienie mu spokoju nieprzesadnym zainteresowaniem.

Dodajmy, że wilki od 1998 roku są pod ścisłą ochroną w całym kraju.

Damian Pietruska

*- Zdjęcie – pixabay.com

Podziel się