Nowa pracownia tomograficzna w oleskim szpitalu. 400% więcej precyzji

Nowa pracownia tomograficzna w oleskim szpitalu. 400% więcej precyzji

W piątek 18 maja nastąpiło uroczyste otwarcie nowej pracowni tomograficznej w oleskim szpitalu. Tomograf został wymieniony po dziesięciu latach. Jakość skanu jest nieporównywalna.

Urządzenie kosztowało 1.956.990 zł., a na jego zakup szpital pozyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1.300.151 zł.

Obecni na otwarciu przedstawiciele władz samorządowych podkreślali, że nowy sprzęt był niezbędny do dalszego funkcjonowania szpitala.

– Sprzęt, który jest użytkowany od dziesięciu lat, to w medycynie archaik – mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. – Tomograf komputerowy to dzisiaj jest podstawowe narzędzie diagnostyczne. Nie wyobrażam sobie poważnych szpitali bez tomografu komputerowego. To prawa ręka szpitala. Dzisiaj, ta prawa ręka została wymieniona.

Nowy sprzęt chwalił również dyrektor szpitala.

– Dla naszego szpitala to zmiana jakościowa – mówi Andrzej Prochota. – Poprzedni aparat był czterorzędowy, nowy jest szesnastorzędowy. Precyzja i dokładność diagnostyczna, w uproszczony sposób można powiedzieć, że jest o czterysta procent lepsza. To porównanie laptopa czy telefonu komórkowego sprzed dziesięciu lat i obecnego. Nawet, jeśli dawny sprzęt jest sprawny, to postęp technologiczny jest na tyle duży, że jest to olbrzymia zmiana jakościowa. Posiadanie takiego sprzętu w naszym szpitalu, bez konieczności transportu pacjenta, który nie zawsze nadaje się do przewiezienia z uwagi na jego stan zdrowia, jest nie do przecenienia.

Podczas otwarcia podano, że liczba badań w oleskiej pracowni tomograficznej wynosi kilka tysięcy rocznie.

Damian Pietruska

Podziel się