14-letni Denis z Praszki odznaczony przez ministra za bohaterską postawę

14-letni Denis z Praszki odznaczony przez ministra za bohaterską postawę

Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczył medal “Młody Bohater” Denisowi Korzeniowskiemu z Praszki.

Denis, który dziś ma 14 lat, w 2017 r. uratował przed pożarem swoich sąsiadów. Chłopiec jako pierwszy zauważył ogień, który opanował już drugie piętro wielorodzinnego budynku. Nim pożar wybuchł na dobre, chłopiec powiadomił każdego sąsiada z osobna o czyhającym niebezpieczeństwie oraz wezwał na miejsce straż pożarną. Dzięki niemu, pożar został szybko ugaszony, nikt nie ucierpiał.

Razem z Denisem odznaczona została Karolina Łada z Jasienicy Górnej, która w grudniu 2018 r. uratowała 70-letniego mężczyznę, który próbował targnąć się na własne życie. Usiłował się on powiesić. 17-letnia wówczas dziewczyna odcięła mężczyznę od sznura, zawieszonego na przydrożnym płocie i, po wezwaniu karetki, reanimowała mężczyznę. Karolina Łada na co dzień jest wychowanką Domu Dziecka w Jasienicy Górnej.

– Jest takie powiedzenie. Bardzo poruszające, ale i bardzo trafne, że kto ratuje jedno życie, ten ratuje cały świat. Wyście takich światów uratowali kilkanaście. Jesteście nie tylko bohaterami, ale jesteście wzorami dla swoich rówieśników. Te wasze postawy idą w świat i za to chciałbym wam z całego serca podziękować – podkreślał minister Brudziński.

Dotąd Medale „Młody Bohater” trafiły do ponad setki dzieci i młodzieży. Dla przypomnienia, w roku 2017 wyróżnieniem tym uhonorowano postawę Jakuba Famuły, nastolatka z powiatu oleskiego, który uratował życie topiącemu się w Chudobie mężczyźnie.


*- Informacja i zdjęcia: Opolski Urząd Wojewódzki.

Podziel się