Kradzież w grach komputerowych – wirtualne przestępstwo, realna kara

Kradzież w grach komputerowych – wirtualne przestępstwo, realna kara

O przypadkach kradzieży w grach wideo.

Przestępstwa związane ze światem wirtualnym to coraz bardziej powszechne problemy. Jednymi z nich są kradzieże rozmaitych przedmiotów w grach komputerowych. Warto mieć świadomość cyberzagrożenia oraz konsekwencji dopuszczenia się tego typu czynów.

Czym jest kradzież w grze?

W XXI wieku złodzieje nie ograniczają się jedynie do przedmiotów istniejących w realnym życiu. Grono aktywnych użytkowników gier komputerowych jest dziś tak ogromne, że pasjonaci chętnie lokują w nie sporą gotówkę. Przestępcy coraz częściej decydują się więc na przywłaszczenie sobie również tego typu elementów świata wirtualnego.

Warto zauważyć, iż rzeczy z gry wideo zostały wcześniej przez gracza kupione tradycyjną metodą (czyli za realne pieniądze) albo zdobyte poprzez wysiłek i czas poświęcony na grę. Przedmioty, które dany użytkownik zgromadził na swoim koncie, są zatem jego własnością i posiadają określoną wartość materialną. Kradzież ich jest traktowana w podobny sposób, jak przywłaszczenie sobie klasycznego dobytku w rzeczywistym życiu.

Jakie metody stosują wirtualni złodzieje?

Kradzież przedmiotów wirtualnych odbywa się kilkoma metodami. Często cały proces polega jedynie na wysłaniu wybranemu graczowi odpowiednio skonstruowanej wiadomości w grze lub e-maila z niebezpiecznymi linkami czy podstępnymi prośbami o podanie danych. Powszechne jest również klasyczne wykradanie haseł na znanych platformach gamingowych.

Ofiarami zwykle są mniej doświadczeni gracze, choć nie jest to oczywiście regułą. Należy dodać, że problem dotyczy różnych gatunków – złodzieje atakują jednak najczęściej gry symulatory na telefon, strategiczne, fabularne czy przygodowe, w których bierze udział wiele osób (tzw. MMO, czyli „massively multiplayer online”) .

Cyberkradzież – przyczyny i skutki

Przyczyny wirtualnych kradzieży są dość oczywiste. Złodziejami są albo inni użytkownicy tej samej gry, którym zależy na konkretnym elemencie, albo osoby, dla których głównym celem jest po prostu zarobienie w ten sposób pieniędzy. Nawet na znanych serwisach z aukcjami internetowymi pojawiają się oferty sprzedaży ukradzionych wcześniej kont w najpopularniejszych aktualnie grach wideo.

Choć wielu osobom wydaje się, że wirtualny świat nie jest prawdziwy i pozbawia nas tożsamości, należy wziąć pod uwagę, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Policja i sądy coraz częściej zajmują się sprawami związanymi z kradzieżą przedmiotów z gier komputerowych. Przywłaszczenie zdobytych lub kupionych przez inną osobę elementów gry jest więc przestępstwem, za które grozić może nawet więzienie.


*- Materiał partnera.

Podziel się