• Home »
  • Informacje »
  • Dobrodzień dla przedsiębiorców. Umowa z Katowicką Strefą Inwestycyjną podpisana

Dobrodzień dla przedsiębiorców. Umowa z Katowicką Strefą Inwestycyjną podpisana

Dobrodzień dla przedsiębiorców. Umowa z Katowicką Strefą Inwestycyjną podpisana

W Dobrodzieniu po raz pierwszy zorganizowano forum gospodarcze. Jak się okazało, miało ono istotne znaczenie, ponieważ podczas forum gmina Dobrodzień podpisała umowę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

– Chcieliśmy porozmawiać z lokalnymi przedsiębiorcami i potencjalnymi inwestorami oraz przedstawić ofertę naszej gminy – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia. – Chodziło nam również o przekazanie informacji o ofertach Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, z którą tego dnia oficjalnie podpisaliśmy umowę.

dsc08986Podpisanie umowy z Katowicką Strefą ma być momentem przełomowym w rozwoju przedsiębiorczości w Dobrodzieniu.

– Specjalna strefa ma ciekawe oferty dla inwestorów, są to między innymi programy mieszkaniowe dla pracowników oraz zwolnienia podatkowe. Chcieliśmy, żeby nasi przedsiębiorcy o tej ofercie dowiedzieli się ze źródła, od przedstawicieli strefy.

Co może zaoferować gmina Dobrodzień przedsiębiorcom?

– Jako gmina przede wszystkim wnosimy atrakcyjne tereny inwestycyjne. Liczymy, że KSSE zareklamuje nasze tereny potencjalnym inwestorom. Chcemy być przedstawiani jako gmina sprzyjająca przedsiębiorcom i dająca wiele możliwości – mówi burmistrz.

Gmina Dobrodzień oferuje teren inwestycyjny o wielkości ponad 3,3 ha zlokalizowany tuż obok ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 46 (Opole-Częstochowa) oraz drogi wojewódzkiej nr 901 (Poznań-Gliwice).

– Pod względem komunikacyjnym miejsce jest idealne do prowadzenia działalności gospodarczej – ocenia burmistrz. – Drugi nasz teren, dwuhektarowy znajduje się obok budowanej drugiej obwodnicy Dobrodzienia przy drodze wojewódzkiej nr 901. Tereny przeznaczone pod inwestycje znajdują się również w Pludrach.

dsc08952Gmina Dobrodzień dołączyła 30 hektarów do Katowickiej Specjalnej Strefy Inwestycyjnej położonych również przy rondzie, które jest skrzyżowaniem drogi krajowej i wojewódzkiej.

– Zależy nam, żeby przedsiębiorcy rozwijali się poza terenem miasta, żeby duże firmy nie znajdowały się w miejskiej zabudowie, gdzie wolelibyśmy, aby powstawały nowe mieszkania – komentuje włodarz miasta. – Liczymy na naszych przedsiębiorców, ale również na inwestorów zewnętrznych, nie tylko z przemysłu meblarskiego. Mogą się pojawiać również inne branże, stąd pojawiło się hasło, które padło podczas forum: “Dobrodzień – miasto stolarzy, ale nie tylko stolarzy”. Identyfikujemy się ze stolarzami i oni mają u nas zawsze drzwi otwarte, a hasło padło po to, aby dać znak, że inne branże również są mile widziane.

Czy jest zainteresowanie terenami z Dobrodzienia?

– Rozmawiamy z polską firmą, której nazwy nie mogę zdradzić. To firma z branży maszynowo-automatycznej, korzystająca z wysokich technologii.

I Dobrodzieńskie Forum Gospodarcze odbyło się w środę 11 grudnia w Salonie Meblowym Dobroteka. Ofertę inwestycyjną gminy przedstawił Michał Tul, wiceburmistrz Dobrodzienia, wystąpienia mieli również przedstawiciele Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarczego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Na koniec, tuż przed podpisaniem umowy, prezes KSSE dr Janusz Michałek przedstawił wykład “Polska Strefa inwestycji katalizatorem przedsiębiorczości w regionie – zachęty inwestycyjne dla przedsiębiorców”.

Forum cieszyło się sporym zainteresowanie, bowiem pojawiło się na nim wielu przedstawicieli firm lokalnych.

Damian Pietruska

Podziel się