Wilki zaatakowały stado owiec. Wójt wydał ostrzeżenie

Wilki zaatakowały stado owiec. Wójt wydał ostrzeżenie

W Kadłubie Wolnym ofiarami wilków zostało 8 owiec kameruńskich, które przebywały w zagrodzie w gospodarstwie agroturystycznym.

Wilki zaatakowały w nocy z 12 na 13 kwietnia.

– Prawdopodobnie trzy wilki weszły do zagrody i zaatakowały owce – mówi Sylwiusz Kubiciel, właściciel Tawerny pod Kotwicą. – Zginęło siedem dorosłych osobników i jedno jagnię. Wilki zostały nagrane przez fotopułapki, dlatego nie ma wątpliwości, że był to atak tych drapieżników.

Zdzisław Szuba, wicewójt Zębowic wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie:

– W związku z otrzymanymi sygnałami o pojawieniu się wilków w lasach na terenie naszej gminy, przypominam o zachowaniu szczególnej ostrożności i obowiązującym do odwołania zakazie wstępu do lasu. Apeluję również do właścicieli zwierząt gospodarskich o należyte zabezpieczenie zagród.

O pojawieniu się wilków na naszym terenie pisaliśmy już dwa lata temu. Wtedy pytaliśmy o opinię eksperta.

– Wilk dla człowieka z zasady nie jest niebezpieczny, dzięki swoim zmysłom zdecydowanie szybciej zorientuje się o bliskiej obecności człowieka niż odwrotnie, stąd nie zaskoczony bezpiecznie się oddali – mówił Grzegorz Kimla, nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno.

Dodajmy, że wilki od 1998 roku są pod ścisłą ochroną w całym kraju. Te zwierzęta znane są z częstej migracji. Wilk jest w stanie w dobę pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów.

Damian Pietruska

Zdjęcia: archiwum prywatne

Podziel się