Tłumy na strajku kobiet w Oleśnie! “Podczas marszu miałyśmy ciarki”

Tłumy na strajku kobiet w Oleśnie! “Podczas marszu miałyśmy ciarki”

Tłumy strajkujących w Oleśnie, które wyrażały sprzeciw przeciwko ostatnim decyzjom w sprawie aborcji.

Ponad pół tysiąca osób około godziny 19.00 w środę 28 października uczestniczyło w spacerze w ramach ogólnopolskiego strajku kobiet w sprawie ostatnich decyzji dotyczących legalności aborcji. Demonstracja ruszyła od rynku, chodząc ulicami miasta, dotarła do ronda, które na kilkanaście minut wyłączyła z ruchu. Droga krajowa nr 11 była zablokowana, ale kierowcy nie protestowali, a wielu z nich z użyciem klaksonów wyrażało poparcie protestującym.

Chociaż był to strajk kobiet, to trzeba zauważyć, że uczestniczyło w nim również sporo mężczyzn. Protestujący to głównie młodzież i ludzie w średnim wieku. Należy podkreślić, że strajk w Oleśnie odbywał się pokojowo, a nawet przyjaźnie. Z powodu wykrzykiwanych wulgaryzmów nie możemy jednak cytować skandowanych haseł.

– Dlaczego tu przyszłyśmy? To proste, uważamy, że każda kobieta powinna mieć wybór i móc decydować we własnej sprawie – mówią przepytane przez redakcję kobiety podczas strajku.

Można się zastanawiać, czy strajk organizowany w Oleśnie ma sens, czy będzie słyszany w Warszawie? O to zapytaliśmy demonstrujące.

– Każdy głos ma w tej sprawie znaczenie, ludzie muszą w takich sytuacjach wychodzić na ulice, krzyczeć, mówić o co im chodzi. Jesteśmy zaskoczone wysoką frekwencją, miałyśmy również niesamowite wsparcie mieszkańców w oknach, którzy do nas machali, pokazywali uniesione kciuki, kierowców, którzy używali klaksonów. Podczas marszu przez nasze ciała przechodziły ciary, bo to wielkie emocje. Czuć w powietrzu wiatr przemian. Jeśli w Oleśnie będą kolejne demonstracje, z pewnością przyjdziemy ponownie i spodziewamy się jeszcze większej frekwencji – mówią protestujące.

Strajk zabezpieczała policja, ale nie musiała interweniować. Pod kościołem św. Michała zgromadziła się za to grupka osób, które broniły dostępu do kościoła.

Damian Pietruska

Przedstawiamy filmy ze strajku w Oleśnie. Uwaga! Filmy i zdjęcia zawierają wulgaryzmy.Podziel się