W pierwszej dziesiątce w Polsce

W pierwszej dziesiątce w Polsce

Stowarzyszenie Opowiadamy ze Świercza w pierwszej dziesiątce w kraju i jako jedyne w województwie w konkursie “Odkryj Swój Skarb 2021″organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Wyróżniono za projekt “Opowiadane Dziedzictwo”, w którym lokalna społeczność (głównie ze Świercza, Borek Małych i okolic) spotykała się przy ognisku czy na rajdzie, by opowiadać sobie lokalne historie, po czym uczyła się je ilustrować, by ostatecznie wydać książkę w języku śląskim. To były opowieści i legendy naszych przodków, zebrane i zilustrowane przez lokalną społeczność.

Oprócz tego zrealizowano film o tzw. powstaniu oleskim i postawiono witacz po śląsku w Świerczu: “Witōmy we Szywołdzie”.

Pomysłodawcom i głównym realizatorem projektu był Mateusz Pawełczyk, wspomagany przez wiele innych osób, które są wymienione na plakacie widocznym na głównym zdjęciu.

Ostatnio Stowarzyszenie realizowało teledysk dla zespołu “Zaginione Archiwum”, gdzie wykorzystuje się starą muzykę nagraną na Śląsku. Teledysk można zobaczyć tutaj:

Obecnie zakończono realizację filmu “Jak Przy Piyrzu” oraz realizowany jest film o tzw. trzecim powstaniu śląskim, zwanym również tajną wojną polsko-niemiecką. Produkcja realizowana jest przy wsparciu Samorządu Województwa Opolskiego, jednak jednocześnie odbywa się zbiórka na możliwość wydania filmów na nośniku i dostarczeniu bezpłatnie do ośrodków edukacji i kultury.

zrzutka-plakat

Zbiórkę można znaleźć tutaj:

https://zrzutka.pl/9uz2je


*- Informacja i zdjęcia: Stowarzyszenie Opowiadamy.

Podziel się