PSZOK w Dobrodzieniu oficjalnie otwarty

PSZOK w Dobrodzieniu oficjalnie otwarty

W piątek 15 października doszło do oficjalnego otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy Dobrodzień, który mieści się w Dobrodzieniu przy ulicy Piastowskiej 25.

– To bardzo ważna inwestycja, może nie jakaś efektowna, ale taka, która ułatwia życie mieszkańcom. Będąc na Zachodzie zazdrościło się tamtejszym mieszkańcom, że mają takie miejsca, gdzie mogą bezpłatnie zostawić, zwłaszcza te kłopotliwe, śmieci i my wreszcie takie miejsce mamy – mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

dsc06750To faktycznie spora zmiana, bo do tej pory w gminie działał mobilny PSZOK w Dobrodzieniu lub sołectwach, co jakiś czas, kilka razy w roku.

– Żeby wywieźć śmieci trzeba było wyczekiwać na dany termin, teraz będzie dużo łatwiej, bo PSZOK będzie otwarty cztery dni w tygodniu w godzinach przyjaznych dla mieszkańców.

Co ważne, za oddanie śmieci do Punktu nie trzeba wnosić dodatkowych opłat. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za ostatni miesiąc (w przypadku zamieszkiwania w bloku – opłaty za czynsz).

– Apeluję do mieszkańców żeby nie wyrzucać śmieci do lasu, na pola czy gdzieś za dom, tylko zgromadzić je, załadować na przyczepkę, bądź do samochodu i przywieźć na PSZOK. Dbajmy wspólnie o nasze środowisko, bo to bardzo ważne. Korzystanie z Punktu nie generuje żadnych dodatkowych opłat i jest wygodne – mówi burmistrz.

PSZOK w Dobrodzieniu będzie prowadził Związek Międzygminny “Czysty Region”.

dsc06799Otwarcie Punktu nie wpłynie na podwyżki opłat za śmieci dla mieszkańców, ale mimo to w przyszłym roku można spodziewać się większych kosztów.

– Ta inwestycja nie ma wpływu na wysokość opłat. Jako gmina jesteśmy w Związku Międzygminnym “Czysty Region” i opłata jest ustalana na poziomie całego obszaru, który obsługuje związek. Będzie podwyżka opłat, ale ona nie wynika z otwarcia PSZOK-a. Na podwyżki wpływają dwa czynniki: wzrost kosztów dowozu, co widać po obecnych cenach paliwa oraz stały wzrost produkcji śmieci przez mieszkańców – tłumaczy Andrzej Jasiński.

Gmina Dobrodzień otrzymała na tę inwestycję 85-procentowe dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a inwestycja kosztowała milion złotych.

PSZOK w Dobrodzieniu będzie czynny we wtorki i piątki w godzinach 14.00-18.00, w czwartki od 7.00 do 11.00, a w soboty od 9.00 do 15.00.

Damian Pietruska

Podziel się