• Home »
  • Informacje »
  • Olesno dla Ukrainy! Mieszkańcy dostarczają artykuły, a pierwsi uchodźcy są już zakwaterowani

Olesno dla Ukrainy! Mieszkańcy dostarczają artykuły, a pierwsi uchodźcy są już zakwaterowani

Olesno dla Ukrainy! Mieszkańcy dostarczają artykuły, a pierwsi uchodźcy są już zakwaterowani

Olesno ruszyło do pomocy Ukrainie. Pierwsi uchodźcy są już bezpieczni w mieście, a mieszkańcy dostarczają wszelkich niezbędnych artykułów. W akcję koordynowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej włączyli się uczniowie, wolontariusze i firmy.

W byłym pensjonacie “AS” w Oleśnie bezpieczne schronienie znalazły 23 osoby, głównie mamy z dziećmi. Obiekt został w kilka dni odświeżony i wyposażony w niezbędne sprzęty.

– Część przybyłych do nas osób na pewno zostanie tu na dłużej, część być może zdecyduje się na dalszą podróż. Jedno jest pewne, każdy, kto do nas przyjedzie, znajdzie bezpieczny dach nad głową na tak długo, jak będzie tego potrzebował – można przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Oleśnie.

Jak w wielu innych miejscowościach, obecnie trudno powiedzieć, ilu uchodźców znalazło schronienie w Oleśnie, bowiem są oni przyjmowani również przez osoby prywatne.

Wielu Oleśnian otworzyło swoje domy i mieszkania, by przyjąć pod dach często zupełnie obce sobie osoby. Jesteśmy niezwykle wzruszeni tą postawą! Na bieżąco rozszerzamy nasze działania. Przygotowujemy kolejne miejsca na przyjęcie uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Zgodnie z zapowiedzią będziemy przygotowywać noclegi w remizach OSP.

Dary dla Ukrainy

W piątek 4 marca ruszył pierwszy transport ze 171 kartonami wypełnionymi artykułami podarowanymi przez Oleśnian. Trafił on do Wojewódzkiego Magazynu Pomocy Humanitarnej w Krapkowicach, a stamtąd razem z darami innych miast województwa, ruszył na Ukrainę.

Paczki przygotowane zostały zgodnie z wytycznymi, tak by pomoc była jak najbardziej celowa. Znalazły się w nich przed wszystkim środki higieniczne i artykuły pierwszej pomocy, artykuły spożywcze oraz koce termiczne, ratunkowe, świeczki, latarki, baterie.

Przygotowaniem paczek zajęli się pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Oleśnie z pomocą uczniów oleskich szkół i ks. Andrzejem Flakiem wraz z wolontariuszami. Następnie do akcji przyłączyli się uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie z nauczycielem Krzysztofem Antonowiczem, którzy po brzegi wypełnili samochód udostępniony przez firmę PK Express Pietrzak z Olesna – informuje Urząd Miejski w Oleśnie.


*- Zdjęcia: Urząd Miejski w Oleśnie.

Podziel się