• Home »
  • Galeria »
  • Oleski Ogólniak zagrał dla opolskiego hospicjum – “Bo każda chwila jest ważna”

Oleski Ogólniak zagrał dla opolskiego hospicjum – “Bo każda chwila jest ważna”

Oleski Ogólniak zagrał dla opolskiego hospicjum – “Bo każda chwila jest ważna”

Występy artystów, oleskiego chóru i orkiestry, a także popisy samych uczniów oleskiego “Ogólniaka”, a wszystko po to, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy na rzecz opolskiego Hospicjum BETANIA Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie. W trakcie koncertu charytatywnego “Bo każda chwila jest ważna”, który odbył się w piątek 16 grudnia w hali I LO w Oleśnie, udało się zebrać ponad 8,5 tysiąca złotych!

Oprócz specjalnie przygotowanej sceny, na kiermaszu można było zakupić prawdziwe świąteczne cudeńka. Działała także okolicznościowa kawiarenka, a wstęp na koncert był biletowany. Wszystko po to, aby wspomóc opolskie hospicjum.

_h7a7714Szkoła z opolskim hospicjum współpracę rozpoczęła w lutym, kiedy na organizowaną wtedy “Noc zawodów” zaproszona została Barbara Chyłka, koordynatorka wolontariatu ze Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie.

– Podczas tego spotkania, dyrektor zapytał mnie, jak można pomóc – mówi Barbara Chyłka. – Odpowiedziałam, że najlepszy byłby koncert charytatywny. I pan dyrektor ten żart potraktował poważnie i przemienił w fakt. Jestem pod wrażeniem tej imprezy i tego, ile osób jest w nią zaangażowana, bo bierze tu udział parafia, miasto, starostwo czy lokalne środowisko.

_h7a7578Zaskoczony całym przedsięwzięciem był także Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” w Opolu, który jak się okazało, sam był uczniem oleskiego “Ogólniaka”, więc koncert był dla niego sentymentalną podróżą.

– Jestem zaskoczony skalą tego wydarzenia – ocenia Jarosław Wach. – Cieszy, że organizowane są podobne koncerty, bo potrzeby są ogromne. Koszty wszystkiego znacząco wzrosły. Jako przykład można podać ogrzewanie, mamy je na gaz, a koszty wzrosły o kilkadziesiąt procent. Trudno związać koniec z końcem.

Obecnie na oddziale stacjonarnym opolskiego hospicjum przebywa 17 pacjentów.

– Ponadto opiekujemy się 40 chorymi w domach. Opieka domowa obejmuje nie tylko Opole i powiat oleski, ale w hospicjum mieliśmy już też mieszkańców Olesna – mówi Barbara Chyłka.

_h7a7837Podczas piątkowego koncertu dla publiczności wystąpili: chór oleski Corpus Christi, orkiestra dęta z Olesna, uczniowie oleskiego “Ogólniaka” oraz Kamil Kilian, Mateusz Gędek i Daria Noryńska.

Koncert był owocem prężnej działalności szkolnego koła wolontariatu, które liczy już ponad 50 osób!

– Młodzież garnie się do pomocy, co musi cieszyć – mówi Marek Leśniak, dyrektor szkoły. – Włożyli mnóstwo pracy w organizację koncertu, podobnie jak nauczyciele. Mam ich 38 i wszyscy są zaangażowani, tak samo jak i pracownicy obsługi. Zawsze możemy też liczyć na pomoc rodziców uczniów.

Koncert, na którym wygrali wszyscy – podopieczni hospicjum, ale także uczniowie, bo dla nich to doskonała lekcja, niezwykle ważnej w życiu empatii.

Damian Pietruska

Zdjęcia Fotodedyk

Podziel się