Obwodnica Praszki i Gorzowa Śląskiego oficjalnie otwarta!

Obwodnica Praszki i Gorzowa Śląskiego oficjalnie otwarta!

Od wtorku 25 kwietnia kierowcy mogą już poruszać się obwodnicą Praszki i Gorzowa Śląskiego. To właśnie tego dnia zakończyła się oficjalnym otwarciem inwestycja warta 225 milionów złotych.

Obwodnica Praszki i Gorzowa Śląskiego ma niecałe 13 kilometrów. To droga jednojezdniowa z dopuszczalną prędkością 90 km/h. W ciągu drogi znajdują się dwa mosty, osiem obiektów inżynierskich, czyli wiaduktów. Wybudowane zostały cztery ronda oraz przebudowano odcinki istniejących dróg w miejscach połączenia z obwodnicą. Powstały także urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt, nasadzenia zieleni) i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

– Nowa trasa, przede wszystkim, ma wyprowadzić ruch z dwóch miejscowości – Praszki i Gorzowa Śląskiego, ze ścisłego ich centrum. To także poprawa komfortu życia mieszkańców, obniżenie hałasu i emisji spalin. Szacowany czas przejazdu nową obwodnicą wynosi od ośmiu do dziesięciu minut, natomiast dotychczasowy czas przejazdu przez Gorzów i Praszkę był uzależniony od godzin szczytu, kiedy w Praszce mieliśmy dzień targowy i wzmożony ruch, to ten czas przejazdu wynosił nawet do trzydziestu minut – mówi Rafał Pydych, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Łączy koszt tej inwestycji to ponad 225 mln zł, z czego ponad 165 mln zł uzyskaliśmy dotacji ze środków unijnych.

Wszyscy obecni na otwarciu podkreślali strategiczne znaczenie tej inwestycji

– Otwieramy obwodnicę, na którą mieszkańcy Praszki, ale też wszyscy, którzy przemieszczają się tą częścią województwa opolskiego, bardzo długo czekali – mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. – Docierając tutaj, przejeżdżałem przez to urokliwe miasteczko. To zwarta zabudowa, droga krajowa przecinająca środek rynku, na jednym kierunku z jednej strony, a na drugim z drugiej. Ryneczek jeszcze niedotknięty betonozą, zazieleniony, zadrzewiony. Naprawdę bardzo fajne miejsce do życia, gdzie głównym problemem był natłok pojazdów, w tym ciężkich. To duże niedogodności, utrudnienia, hałas, spaliny i niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Teraz, dzięki nowej obwodnicy, zostanie zapewniony nowy komfort życia.

Wykonawcą inwestycji była firma Mostostal Warszawa. Inwestycja była rozpoczęta w maju 2019 roku, kiedy to zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy.

– Ukułam takiej powiedzenie, że te prawie trzynaście kilometrów obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego to trzynaście kilometrów szczęścia! – mówi posłanka Violetta Porowska. – Szczęścia dlatego, że mieszkańcy od dekad czekali na to rozwiązanie, bo każdy samochód, który przejeżdżał przez te miasteczka, to było wielkie obciążenie dla mieszkańców.

Samorządowcy pominięci

Na oficjalne otwarcie nie zostali zaproszeni przedstawiciele władzy samorządowej.

– Bardzo cieszymy się z otwarcia obwodnicy, ale jesteśmy rozżaleni, że nie zostaliśmy zaproszeni na jej oficjalne otwarcie, bo to ważne wydarzenie dla naszych gmin. Samorządy zostały pominięte, również Starostwo Powiatowe – komentuje Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego. – Jako samorządowcy cieszymy się, bo cały ruch przez miasto będzie znacznie mniejszy, będzie po prostu bezpieczniej. Obwodnica spowodowała także, że tereny znajdujące się przy obwodnicy, będą atrakcyjniejsze dla inwestorów. Od wielu lat, jako gmina zabiegaliśmy o tę obwodnicę, zwłaszcza śp. były burmistrz Artur Tomala, zabiegał o jej budowę, a ja cieszę, że doszło do zakończenia budowt tej ważnej drogi.

Komentarza w tej sprawie odmówił Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.

– Finał budowy obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego zostawiam bez komentarza – mówi burmistrz Praszki.

Damian Pietruska

Podziel się