• Home »
  • Informacje »
  • Szkoła, która kształci fachowców. Dni otwarte w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim

Szkoła, która kształci fachowców. Dni otwarte w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim

Szkoła, która kształci fachowców. Dni otwarte w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim

Kierunki techników prowadzone przez Zespół Szkół w Gorzowie Śląskim są tak sprofilowane, aby absolwent nie miał w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy. Podczas dni otwartych w placówce mieli się o tym przekonać uczniowie szkół podstawowych z trzech gmin powiatu oleskiego.

– Kształcimy absolwentów, którzy w przyszłości będą pożądani na rynku pracy, również tym lokalnym. Nie chcemy kształcić przyszłych bezrobotnych. Absolwenci naszej szkoły mają konkretny fach w ręku, na który jest spore zapotrzebowanie – komentuje Bogusław Łazik, dyrektor ZS Gorzów Śląski. – Nasze kierunki nazywam czasem kierunkami “z wykonania”. To nie kierunki do pracy biurowej, chociaż jeśli ktoś założy własną działalność, to również może pracować w biurze. W powiecie oleskim tylko my szkolimy w wymienionych kierunkach.

Kierunki prowadzone w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim:

Nowością jest Technikum Spawalnictwa.

– Wydaje się, że ten zawód istnieje od zawsze, ale technikum spawalnictwa w systemie edukacji istnieje dopiero drugi rok, a nam już teraz udało się przeprowadzić w tym kierunku nabór. Z tego co mi wiadomo, technikum spawalnictwa jest prowadzone w województwie tylko jeszcze w Kędzierzynie-Koźlu. To zawód przyszłościowy i dobrze płatny, bo jestem w ciągłym kontakcie z pracodawcami, zwłaszcza lokalnymi, którzy zgłaszali ogromne zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie. Dotychczas prowadziliśmy naukę w tym zawodzie pośrednio, bowiem przeprowadzaliśmy kursy spawacza z pełną certyfikacją. Nasi absolwenci dzięki temu znajdowali dobrze płatną pracę. Już teraz lokalne firmy są zainteresowane przyjęciem uczniów w tym kierunku na praktyki. Nasi uczniowie są doceniani, dzięki czemu na przykład są zatrudniani przez firmy na prace wakacyjne.

Dyrektor nie ukrywa, że w jego szkole, najważniejsza jest praktyczna nauka zawodu.

– W naszej szkole stawiamy na przygotowanie zawodowe. Przychodzą do nas uczniowie czasem ze słabszymi wynikami w nauce, ale okazuje się, że mają wysokie zdolności praktyczne – mówi Bogusław Łazik. – Mamy wysokie wyniki egzaminów zawodowych. We wszystkich branżach współpracujemy z lokalnymi pracodawcami, gdzie umieszczamy uczniów na praktykach, prowadzimy dualny system kształcenia. Od dziesięciu lat uczestniczymy w programie Erasmus, dzięki czemu wysyłamy naszych uczniów na praktyki zagraniczne do Niemiec, ale nie do pracodawców, tylko do super ośrodków kształcenia zawodowego.

Podczas dni otwartych, które odbywały się w czwartek i piątek 20 i 21 kwietnia, ZS w Gorzowie odwiedziły tłumy uczniów szkół podstawowych. Potencjalni kandydaci mogli, czasem dosłownie (jak w przypadku technikum gastronomicznego), posmakować uroków kształcenia w gorzowskiej szkole.

– Tegoroczne Dni Otwarte to dla naszej szkoły spore wydarzenie. Trwały dwa dni, a naszą placówkę w tym czasie odwiedziło około 270 uczniów, z gmin: Gorzów Śląski, Praszka i Rudniki. Okazuje się, że nie wszyscy uczniowie znają te zawody, w których szkolimy, więc postanowiliśmy im je przybliżyć – relacjonuje dyrektor. – Zorganizowaliśmy pokaz kuchni molekularnej, który prowadził Kamil Klekowski, znany mistrz kucharski. Był także pokaz fryzjersko-kosmetyczny. Dwie stylistki, pracując z modelką, przedstawiały, jak w profesjonalny sposób wykonywać odpowiednie fryzury i makijaże. Na zewnętrz uczniowie mogli zapoznać się z naszym sprzętem rolniczym i spawalniczym. Nauczyciele i uczniowie przybliżali aspekty oferowanych kierunków. Odwiedzający nas uczniowie mogli poznać dobrze wyposażone pracownię, a nawet sprawdzić się w danej dziedzinie. Uważam, że nie do przecenienia podczas takich wydarzeń jest kontakt z naszymi uczniami, którzy w bezpośredni sposób, mogą, na własnym przykładzie, opowiedzieć młodszym kolegom, jak wygląda edukacja w naszej szkole.

Damian Pietruska

Więcej szczegółów o Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim można znaleźć tutaj: https://zsgorzow.pl/m121/k1-Aktualnosci

Prezentacja o szkole: ZESPÓŁ SZKÓŁ_2023_2024


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się