Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Oleśnie

Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Oleśnie

Około czterystu zawodników i stu sędziów, kilka godzin zaciętej rywalizacji oraz kilka miesięcy przygotowań – najważniejsze zawody strażackie w województwie odbyły się na oleskim stadionie w sobotę 17 czerwca.

Organizacja tak dużych zawodów to olbrzymie przedsięwzięcie, a oleskie służby od dłuższego czasu pracowały na najwyższych obrotach. Głównym organizatorami byli KP PSP w Opolu oraz Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Opolu.

– To przedsięwzięcie na szeroką skalę, przygotowania trwały już od kilku miesięcy – mówi mł. bryg. Andrzej Wróbel, komendant powiatowy PSP w Oleśnie. – Jako komenda powiatowa mieliśmy także swoje zadania, w których wspomagały nas jednostki OSP z całego naszego powiatu.

To kolejna spora impreza organizowana w Oleśnie.

– Dla Olesna organizacja wojewódzkich zawodów strażackich to świetna promocja, bo przyjeżdża mnóstwo ludzi z zewnątrz – ocenia Sylwester Lewicki, burmistrz Olesna. – Jako gospodarze staramy się stanąć na wysokości zadania i przygotować każdą imprezę na najwyższym poziomie. To ciężka praca całej grupy osób. W organizacji tych zawodów trzeba docenić autorytet starszego kapitana Wojciecha Wiechy, który potrafi wokół siebie zorganizować kilkudziesięcioosobową grupę niemal na “zawołanie”, gotowej do działania. Zabiegaliśmy, żeby zawody odbywały się u nas, bo mamy potężne tradycje strażackie, a ruch strażacki w gminie Olesno cały czas się poszerza.

W zawodach wystartowało 38 drużyn (13 męskich, 11 kobiecych, 7 drużyn młodzieżowych dziewczęcych i 7 chłopięcych.

– Żeby wystartować w tych zawodach trzeba najpierw wygrać zawody gminne, a następnie na szczeblu powiatowym. Z kolei mistrzowie województwa biorą udział w zawodach krajowych – mówi mł. bryg. Andrzej Wróbel.

Do klasyfikacji generalnej wliczone zostały wyniki uzyskane w ćwiczeniu bojowym oraz biegu sztafetowym na torze przeszkód. Osobno oceniany był pokaz musztry

Z powiatu oleskiego, OSP Łomnica zajęła 3 miejsce w kategorii drużyn męskich, OSP Brzeziny zajęła 3 miejsce w kategorii kobiecych drużyn pożarniczych, a OSP Cieciułów zajęła 2 miejsce w kategorii MDP dziewczęcej i 5 miejsce w kategorii MDP chłopców.

Drugie miejsce OSP Cieciułów w kategorii MDP dziewcząt pozwoliło uzyskać awans do krajowych zawodów sportowo-pożarniczych, które odbędą się w sierpniu w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oto klasyfikacja generalna:

Kategoria – drużyny męskie OSP

 1. OSP Raszowa I
 2. OSP Jasiona
 3. OSP Łomnica (powiat oleski)
 4. OSP Raszowa II
 5. OSP Dębie
 6. OSP Wróblin
 7. OSP Ścinawa Mała
 8. OSP Biestrzykowice-Miodary
 9. OSP Miejsce Kłodnickie
 10. OSP Opole-Sławice
 11. OSP Zubrzyce
 12. OSP Chudoba
 13. OSP Lubrza

Kategoria – drużyny kobiece OSP

 1. OSP Żelazna
 2. OSP Raszowa
 3. OSP Brzeziny (powiat oleski)
 4. OSP Roszowicki Las
 5. OSP Laskowice
 6. OSP Zakrzów
 7. OSP Pogórze
 8. OSP Gnojna
 9. OSP Raszowa (powiat opolski)
 10. OSP Rzymkowice
 11. OSP Kietrz

Kategoria – Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – chłopcy:

 1. OSP Zalesie Śląskie
 2. OSP Roszowicki Las
 3. OSP Nowy Browiniec
 4. OSP Gierałcice
 5. OSP Cieciułów (powiat oleski)
 6. OSP Chudoba
 7. OSP Żywocice

Kategoria – Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – dziewczęta:

 1. OSP Miejsce Odrzańskie
 2. OSP Cieciułów (powiat oleski)
 3. OSP Borycz
 4. OSP Lubrza
 5. OSP Roszowicki Las
 6. OSP Laskowice
 7. OSP Strzeleczki

Damian Pietruska

Podziel się