XXII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

XXII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej

Za nami 22. edycja Międzynarodowych Zawodów Drwali, które odbyły się w dniach 1-2 lipca w Bobrowej. Miejscowość w gminie Rudniki gościła w tym roku 30 zawodników z Polski, Francji i Słowacji, w tym dwie kobiety!

W sobotę 1 lipca wszystkie konkurencje odbywały się w lesie, a drugiego dnia zawodów na przygotowanym stanowisku w Bobrowej, gdzie mieszkańcy i odwiedzający Bobrową mogli przyglądać się rywalizacji.

Drwale walczyli o punkty w pięciu kategoriach: ścinka, wymiana piły łańcuchowej, przerzynka złożona, przerzynka na dokładność i okrzesywanie. Ostatnia z konkurencji jest najbardziej widowiskowa i wzbudza największe zainteresowanie widzów. W okrzesywaniu liczy się szybkość i precyzja.

O swoich odczuciach po tegorocznych zawodach opowiedział Tomasz Kowol, wielokrotny mistrz drwali pochodzący z Radawia.

– W tym roku poszło mi kiepsko. Nie jestem zadowolony z wycinki, ale reszta konkurencji już była okej, myślę, że nimi w miarę dogoniłem. Do zawodów przygotowywaliśmy się grupowo podczas spotkań firmowych, dwa dni wcześniej odbył się trening, ale wiadomo, że samemu też trzeba dużo trenować. Na zawody w Bobrowej jeżdżę już od 2004 roku. Zawsze jest fajna atmosfera.

Przygotowania to nie tylko trenowanie do zawodów, ale również organizacja całego przedsięwzięcia.

– Zdecydowanie najtrudniejsze było przygotowanie drewna na całe zawody – mówi Tomasz Kowol. – Ceny są wysokie, a samo drewno trudno dostępne.

Po wyrównanej rywalizacji najlepszym zawodnikiem kategorii junior i open okazał się Francuz Marceau Dauphin. Mistrzem seniorów został Słowak Marek Lubas. Najlepszy z Polaków, Kamil Szarmach zajął 4 miejsce w kategorii open.

Komplet wyników:

Międzynarodowe Zawody Drwali zrzeszają okolicznych mieszkańców jak i licznych przyjezdnych we wspólnej zabawie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci jak i dorosłych. Zawody uświetniły m.in. występy skrzypka Michała Jędryszka i zespołu folklorystycznego Rudniczanie. Pasjonaci piłki nożnej mogli zaś przyjrzeć się Pucharowi tegorocznego Mistrza Polski – Rakowa Częstochowa.

Marlena Zyzik

Podziel się