Co jest sprawdzane przy odbiorze technicznym nieruchomości?

Co jest sprawdzane przy odbiorze technicznym nieruchomości?

Odbiór techniczny nieruchomości to etap, który bezpośrednio poprzedza wydanie kluczy nowemu właścicielowi. Chyba że zostaną wskazane nieprawidłowości względem norm, planów czy ukryte usterki i wtedy jest czas na ich usunięcie. Kupujesz mieszkanie za kilkaset tysięcy? Zainwestuj czas i energię w znalezienie specjalisty, który w Twoim imieniu sprawdzi najważniejsze aspekty poruszane w ustawie deweloperskiej.

Zgodność z projektem – układ i metraż

Zacznij od sprawdzenia czy metraż, układ, rozmieszczenie okien i instalacji w mieszkaniu jest zgodny z tym, co widziałeś na planach dewelopera. W tym celu konieczne są bardzo dokładne pomiary. Pamiętaj, że ich wynik może różnić się o około 3% od założeń z dokumentacji. Odchylenia powyżej tej wartości są nieakceptowalne.

Pomiarów nie wykonuje się „na oko”. Służą do tego specjalistyczne narzędzia, np. dalmierz laserowy.

Czy ściany, posadzki i sufity są równe?

Często pion ścian trudno ocenić naocznie, bez dokładniejszego przyjrzenia się ich strukturze. To samo dotyczy sufitów czy podłóg, a chodzi o ustalenie, czy są równe, czy nie mają żadnych wybrzuszeń, czy nie przebija przez nie zaprawa murarska. Przebarwienia przy oknach lub dachu, wilgotne plamy mogą świadczyć o nieszczelnościach.

Instalacje gazowe, elektryczne i grzewcze

Dla przyszłego użytkowania mieszkania ma znaczenie to, jak wykonane są instalacje, gdzie znajdują się punkty świetlne, gniazdka. Nawet, jeśli je widzisz, to jeszcze nie znaczy, że działają. Sprawdź, czy płynie w nich prąd, wkręcając żarówki do punktów świetlnych. Jeśli świecą ciągle i nie mijają, możemy założyć, że prąd ma odpowiednie napięcie.

Równie skrupulatnie sprawdź instalację gazową (pod kątem ulatniania się gazu) oraz grzewczą (czy kaloryfery są odpowiednio położone, czy zawory dają się łatwo odkręcić i zakręcić). Można też zweryfikować działanie wentylacji, klimatyzacji i systemu wodno-kanalizacyjnego.

Obecność multimediów w budynku

Dziś wiadomo, że każdy mieszkaniec nowego bloku chce mieć do dyspozycji Internet i inne media. Obecnie obiekty spełniają te potrzeby i w standardzie powinny mieć doprowadzony światłowód i instalacje pozwalające na odbiór telewizji satelitarnej oraz naziemnej.

Elementy wspólne i leżące poza mieszkaniem

Zainteresuj się nie tylko tym, co w mieszkaniu, ale równie uważne zweryfikuj położenie i wykończenie komórki lokatorskiej czy miejsca postojowego. Warto obejrzeć budynek z zewnątrz, szczególną uwagę zwracając na elewację, balkony, dach i fundamenty.

Jak widzisz jest mnóstwo obszarów wymagających sprawdzenia, które są potencjalnie narażone na wystąpienie wad ukrytych i usterek. Niektórych nie da się wychwycić samodzielnie, bez specjalistycznego sprzętu. Dlatego warto rozważyć współpracę ze specjalistą, który po pozytywnej weryfikacji obiektu podpisze się na protokole odbioru. Jeśli wskaże w nim usterki, deweloper będzie miał czas na odniesienie się do nich i dokonanie napraw lub poprawek.

Szukasz profesjonalnej firmy, która pomoże w odbiorze technicznym Twojego mieszkania? Odwiedź https://odbiór.pl/odbiory-mieszkan-warszawa.


*- Artykuł sponsorowany.

Podziel się